Google’ın Netflix uygulamasına torpil geçtiği ortaya çıktı

Google, Android uygulama geliştiricilerine yönelik muamelesinde kimilerine torpil geçmekle suçlandı. Verge’den gelen bir rapora nazaran, Google Netflix’in Play Store gelirinde “önemli ölçüde azaltılmış” bir kesinti yapmayı teklif etmiş.

Google, Play Store’daki uygulamalardan olağanda %30’luk bir kesinti hissesi alıyor. Lakin argümana nazaran Netflix bu kuraldan muaf tutulmuş. Yaptığı kesintiler yüzünden hakkında davalar dahi açılan şirket artık bir uygulamaya torpi geçtiği teziyle boğuşuyor.

Google, Play Store’da Netflix uygulamasını kurallardan muaf tutmuş

Google ise bahisle ilgili: Tüm uygulama geliştiricilerin “diğer tüm geliştiriciler” ile birebir siyasetlere bağlı olduğunu söyledi. Şirket, uygulama üreticilerini “gelişmiş kaynaklar ve yatırımlar” ile destekleme uğraşları olduğunu savundu. Google, bu teşebbüslerin işletim sistemlerinde ve uygulama mağazalarında “sağlıklı rekabetin” ispatı olduğunun altını çizdi.

Google daha evvel de Spotify ve Tinder üzere uygulamalardan gelen geliri kaybetmemek için bu iki uygulamaya daha torpil geçtiğiyle gündeme gelmişti. Durum ne olursa olsun, Google’ın uygulamalarını değiştirmekten öteki seçeneği olmayabilir. Misal sorunlarla uğraşan Apple kısa mühlet evvel önerilen bir mutabakatın modülü olarak App Store’un kurallarını yumuşattı. App Store artık geliştiricilerin müşterileri alternatif ödeme sistemlerine yönlendirmesine müsaade veriyor. Bu son tezler ve mahkeme olaylarından sonra sorunlardan kaçınmak için Google da Apple’ın izlediği yolu izleyebilir. Şirketin uygulama içerisinde gideceği ufak tefek değişiklikler sorunları çözebilir.

Başa dön tuşu