Instagram hassas içerikler için harekete geçti

Instagram, bu yazın başlarında “Daha Az”, “Standart” ve “Daha Fazla” olarak sınıflandırılan mevcut içerik ayarlarını tekrar isimlendirdi ve kullanıcıların şiddet, cinsel imajlar, kozmetik prosedürler ve öteki “hassas” mevzular içeren içerikleri sınırlamasına müsaade verdi. Instagram’ın halka açık en az filtrelenmiş sürümünü sunan “Daha Fazla” ayarına sırf 18 yaşından büyük kullanıcılar erişebilir.

Artık 16 yaşından küçük yeni Instagram kullanıcıları, arama, Reels, önerilen hesaplar, hashtag’ler ve akış içi teklifler de dahil olmak üzere platform genelinde gördükleri içeriğin çeşidini etkileyecek olan “Daha Az” ayarı varsayılan olarak açık olacak. Instagram ayrıyeten mevcut tüm genç kullanıcılardan bir “ayar kontrolü” yapmalarını isteyecek ve içeriklerini kimlerin paylaşabileceğini, onlara direkt ileti gönderebileceğini ve takipçilerinin ne cins içerikleri görüntüleyebileceğini sonlandıracak. Ayrıyeten gençlere, Instagram’da geçirdikleri süreyi sonlandırmalarını sağlayan bir özelliği güncellemek isteyip istemediklerini soracak.

Instagram hassas içerikler için harekete geçti

Bir Instagram sözcüsü Engadget’e, “Daha Az” ayarının kısıtlayacağı (Standart ayarın sınırlamadığı) içerik cinsinin bir örneğinin şiddet içeren bir protestonun görüntü imgeleri olduğunu söyledi. İçerik ayarları sırf gençlerin şu anda takip etmediği hesaplar için geçerli.

Instagram’ın en genç kullanıcıları için ruhsal ve duygusal ziyanına ait artan telaş, geçen yıl bir Senato panelini Adam Mosseri’yi sorgulamak üzere görevlendirmeye yöneltti. Duruşmadan evvel platform, kullanıcılara uygulamada çok fazla vakit harcadıklarını bildiren ve bu sakıncalı içeriği ebeveynlerine otomatik olarak bildirme seçeneği de dahil olmak üzere yeni genç güvenlik özelliklerini açıkladı. Ve bu yılın başlarında Instagram, velilerin gençlerinin kimi takip ettiğini izlemelerine ve uygulamaya vakit sınırlamaları koymalarına imkan tanıyan ebeveyn kontrollerini başlattı.

Akıl sıhhati uzmanları, sosyal medyadaki ebeveyn denetimlerinin fakat bu kadar ileri gidebileceği konusunda uyardı – bilhassa de algoritmaların yanılgılı olduğu ve riskli içerikleri ortaya çıkardığı bilindiği için. Teknoloji konusunda bilgili gençler, bu tıp ebeveyn kontrollerini basitçe atlayabilir yahut seçtikleri içeriği farklı bir platformda yahut bir arkadaşının telefonunda görüntüleyebilir.

Bu son değişiklik, ebeveynleri yahut velileri aslında Instagram’ın Aile Merkezi aracılığıyla hesaplarını denetim eden genç kullanıcılar için çok tesirli olmayacaktır. Ve Instagram’da özgürce dolaşmasına müsaade verilen gençler için, bilhassa yaşıtlarının birçok daha yumuşak filtreyi seçiyorsa, kaçının en kısıtlayıcı içerik ayarlarını isteyerek değiştireceğini hayal etmek sıkıntı.

Başa dön tuşu