Instagram Akış videolarına Türkçe otomatik altyazı özelliği geliyor

Instagram, bugünden itibaren akıştaki görüntülerde yapay zeka tabanlı otomatik Türkçe altyazı kullanılabileceğini duyurdu. Geçtiğimiz yaz İngilizce test edilmeye başlayan özellik, herkesin uygulamadan kolaylıkla yararlanabilmesi ismine daha fazla lisanda kullanıma açıldı.

Instagram Akış görüntülerine Türkçe otomatik altyazı özelliği geliyor

Öncelikle duyma engelli topluluk için kullanıma açılsa da, bu özelliğin Instagram’ı sesi kapalı olarak kullanan yahut ortam sesinden ötürü görüntüdeki sesi duyamayan beşerler için de kullanışlı olacağı düşünülüyor.

Instagram tıpkı vakitte arama tecrübesinin de yeni dizaynını kullanıcılara sunuyor. Şimdiye kadar sadece hesap ve etiket (hashtag) bulmak için kullanılan Instagram Arama özelliği ile artık her türlü anahtar söz için arama yapılabilecek.

Altyazı dayanağı bir çok platformun son vakitlerde bünyesine eklediği bir özellik diyebiliriz. Bilhassa canlı yayınlarda kullanılacak olan altyazılar kullanıcılar için çok önemli kolaylıklar sağlıyor. Instagram da bünyesinde birtakım kısımlara hali hazırda altyazı eklemişti. Örneğin öykülerde altyazı özelliği kullanılıyordu. Şirket artık bu özelliği daha fazla genişletmeyi planlamış olacak ki akışa da altyazı ekliyor. Birinci olarak İngilizce test edilen bu özellikler tüm basamaklardan geçtiğinde küresel manada kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Instagram da bu özelliği öncelikli olarak İngilizce test edip artık Türkçe altyazı ile herkese sunuyor.

Başa dön tuşu