Instagram ana sayfasında önemli değişiklik!

Önümüzdeki aydan itibaren Instagram, ekranın alt kısmındaki ana çubuktan alışveriş sekmesini kaldıracak ve yeni gönderi oluşturma düğmesi aşağı gelecek. Şu anda gezinme çubuğunun önünde ve ortasında bulunan Reels sekmesi ise Mağaza sekmesinin yerini alacak.

Instagram, Eylül ayında yeni tasarımı test etmeye başladı. Sunumu duyuran bir görüntüde Mosseri, yenilemeyi hizmeti “basitleştirme” ve insanları “sevdikleri şeylere” bağlamaya odaklanma teklifi olarak nitelendirdi. Açıkça söylemek gerekirse, Insta bunun bir toplumsal ağ olduğunu hatırlamaya başlıyor üzere görünüyor.

Instagram ana sayfasında değerli değişiklik!

The Information, Eylül ayında Instagram’ın birçok alışveriş özelliğini kapatacağını belirten bir dahili not gördüğünü sav etmişti. Toplumsal ağın alışveriş geliri yerine reklam gelirine “daha direkt bağlı” olan ticaret uğraşlarına odaklanmayı hedeflediği söyleniyor.. Basitçe söylemek gerekirse, alışveriş baskısı karlılığa pek de yardımcı olmuş üzere görünmüyor.

Elbette bir de rekabet sıkıntısı var. Sayısız Instagram özelliğinin ilham kaynağı olan TikTok’ta hala göze çarpan bir “yeni gönderi” düğmesi bulunuyor. Bu yerleşim planı elbette tek başına bir muvaffakiyet garantisi değil, lakin bu platform Instagram’a karşın gelişmeye devam etti. Veri.ai sayılarına nazaran, Ekim ayı prestijiyle aylık yaklaşık 1,64 milyar faal kullanıcısı vardı. Bu durum Instagram’ın daha fazla gönderiyi teşvik etmeyi yine düşünmesi manasına gelebilir.

Başa dön tuşu