Şok iddia! Instagram gençlere zarar veriyor

Sosyal medya platformu Facebook’un sahibi olduğu Instagram, toplumsal medyanın genç kullanıcılar üzerindeki tesirine ait dahili araştırmasını bilinmeyen tuttuğu için eleştirildi.

Wall Street Journal’a nazaran, Facebook’un araştırmaları gençlerin artan dert ve depresyon düzeyleri için Instagram’ı suçladığını gösterdi.

The Wall Street Journal’ın aktardığı habere nazaran Facebook’un raporunda şunlar yer alıyor:

Şok iddia! Instagram gençlere ziyan veriyor

Ergenlik devrindeki kızların yüzde 32’sinin, vücutları konusunda kendilerini makus hissettiklerinde Instagram’ın bu husustaki fikirleri olumsuz etkilediğini düşündükleri söz edilirken, ergenlik çağındaki erkeklerinse yüzde 14’ünün Instagram nedeniyle kendini berbat hissettiği belirtildi.

Buna karşın Facebook, gençlerin Instagram’dan olumsuz istikamette etkilendikleri gerçeğini kabul etmedi. Gençleri en çok etkileyen seçme gönderimlerden oluşan ve bağımlılık yaratan ana sayfanınsa, uygulamanın temel öğesi olduğuna karar verdi.

Tüm bu bilgilere karşın, Facebook’un 13 yaş ve altı çocuklar için bir Instagram aplikasyonu geliştirdiği açıklandı.

2020’de yapılan bir araştırmaya nazaran ankete katılan genç kızların %32’si bedenleri hakkında makus hissettiklerinde Instagram’ın bunu pekiştirdiğini söz etti.

Ankete katılan İngiliz gençlerin yaklaşık %13’ü ve ABD’li kullanıcıların %6’sı intihar etme sebebini Instagram’ın oluşturduğu olumsuz tesirlere bağladı.

Şirket gönderisinde, “Instagram’ı herkes için inançlı ve destekleyici bir yer haline getirmeye yardımcı olmak için zorbalık, intihar ve kendine ziyan verme ve yeme bozuklukları konusunda kapsamlı çalışmalar yaptık.”

“Araştırmamıza ve uzmanlardan aldığımız geri bildirimlere dayanarak, insanların kendilerini zorbalığa karşı koruyabilmeleri için özellikler geliştirdik, herkese ‘beğenme’ sayılarını gizleme seçeneği verdik ve yerel sorunlarla uğraş edebilecek bireyleri birbirine bağlamaya devam ettik.” dedi.

Başa dön tuşu