Instagram, Türkiye’de Beğeni Gizleme Testlerine Başladı

Türkiye, Instagram’da en çok faal üyeye sahip ikinci ülke. Hatta son araştırmalara nazaran bir Türk kullanıcı, Instagram’ı günde ortalama 16 sefer açıyor ve oradaki paylaşımlara göz atıyor. Bu istatistikleri yükselten en değerli şey ise Instagram’ın sevilen özellikleri. Örneğin “beğeni” üzere. Gerçekten radikal bir değişiklik süreciyle beğeni kalıyor, lakin beğeni sayıları ortadan kalkıyor. 

Instagram yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara nazaran beğenileri gizleme operasyonunun nedeni, insanların artık ziyadesiyle sayılara odaklanmış olmaları. Yetkililer kullanıcıların, artık sayılara değil paylaşım kalitesine daha çok ehemmiyet vermelerini sağlamak istiyor. Bir diğer deyişle çift dokunma ile beliren kalp sembolünün, hakikaten gönülden çıkmasını hedeflemiş durumdalar. 

Beğenileri kaldırma operasyonu Türkiye’de de başladı:

Yukarıda gördüğünüz ekran manzarasında, gönderi altında eski beğeni sayılarını söz eden sayıları yok. Onun yerine, takip ettiğiniz ve gönderiyi beğenmiş olan yakın arkadaşlarınıza ya da birtakım kullanıcılara ait bazı hesap adları yazıyor. Yorumlar kısmında ise toplam yorum sayısı, tanınan yorumların öne çıkması üzere özellikler sabit kalmış durumda. 

Bu ortada ekran imgelerinin 14 Kasım tarihinde iOS işletim sistemi için sunulan Instagram Beta uygulamasından alındığını belirtelim. Test sürecine alındığına nazaran, beğenileri kaldırma operasyonunun yakında tüm kullanıcılara açılmasını bekliyoruz. Instagram’dan net bir tarih verilmedi. 

Instagram’ın beğenileri kaldırması hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın, görüşmek üzere.
 

Başa dön tuşu