Firefox Quantum’un İsmi ‘Firefox Browser’ Olarak Değişiyor

Mozilla, internet tarayıcısı olan Firefox'u yıllardır geliştirmeye devam ediyor. Şirket, getirdiği yeniliklerle daima isminden kelam ettiriyor fakat bu kere haberimizin konusu, Firefox'ta yaşanan bir isim değişikliği.

Mozilla'nın geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürdüğü Firefox Quantum, kullanıcıların hizmetine sunulduğu periyotta ziyadesiyle konuşulmuştu. Hem yüksek suratı hem de sistemi yormamasıyla ön plana çıkan Firefox Quantum, önümüzdeki devirlerde farklı bir isimle anılacak.

Mozilla'nın açıklamalarına nazaran Firefox Quantum ekim ayında “Firefox Browser” olarak isimlendirilecek ve değişikliklerde bu kadarla sonlu kalmayacak. Firefox Browser'ın kullanıma sunulmasıyla birlikte tarayıcının logosu da değişecek.

Mozilla'nın bu türlü bir karar vermesinin altında ise mantıklı bir sebep yatıyor. Pek çok kullanıcı aslında internet tarayıcısını yalnızca “Firefox” olarak biliyor lakin bu hakikat bir tabir değil. Mozilla'nın farklı hizmetleri Firefox çatısı altında toplanıyor. Bu hizmetler “Firefox Send” (dosya paylaşım hizmeti) ve “Firefox Monitor” (kimlik bilgilerinizin internet ortamında çalınıp çalınmadığını takip etmenize yarıyor.) üzere farklı hallerde isimlendiriliyor lakin bunların ön adında Firefox ibaresi bulunuyor.

Böyle bir atakla birlikte Mozilla hem öbür hizmetlerini ön plana çıkarmak hem de internet tarayıcısını Firefox çatı isminden ayırmayı amaçlıyor.

Başa dön tuşu