Instagram yeni özelliğiyle yine TikTok’tan esinlenmeye devam ediyor!

Sosyal medya dünyasında hayli büyük bir rekabet kelam konusu. Bir tarafta, aldığı onca tenkide karşın hala dünyanın en tanınan toplumsal medya sitesi olan Facebook, öteki tarafta ise onun koltuğunu sallayan dost ve düşman isimler yani Instagram ve TikTok.

Instagram’ın kullanıcı sayısını arttırması Facebook için meşakkat değil zira zati her ikisi de Meta’nın uygulaması. Lakin Mark Zuckerberg’in en büyük korkusu, ezeli rakibi olarak gördüğü TikTok’un gerisinde kalmak. Bu duruma müsaade vermemek için elinden geleni yapan ünlü CEO, rakibiyle savaşabilmek için genelde onun tanınan özelliklerini kendine uyarlamaya devam ediyor.

Instagram yeni özelliğiyle yeniden TikTok’tan esinlenmeye devam ediyor!

Hatırlayacağınız üzere, şimdilerde milyonlarca Instagram kullanıcısının içselleştirdiği ve Instagram ile özdeşleştirdiği Reels özelliği, aslında TikTok’tan alınmış bir yetenekti. Bununla birlikte hudutlu sayıdaki kullanıcı üzerinde test edilen yeni tam sayfa görüntü gösterim özelliği de, yeniden TikTok’tan alınma bir özellik olarak bedellendiriliyor.

Paylaşılan birinci görsellere baktığımızda, özelliğin genele yayılmasıyla birlikte artık Instagram kullanıcılarının daha büyük ekranda görmek istedikleri görüntüleri üst yanlışsız kaydırarak tam ekran moduna alabileceği görülüyor.

Tam ekran moduna geçen görüntünün alt kısmında hala kullanıcıya ait bilgiler ve yorum-beğenme sayıları görünmeye devam ederken, Instagram’ın üst barı ise görüntünün üst kısmında lakin saydam formda görülmeye devam ediyor. Ne diyelim, Instagram madem bu özelliği TikTok’tan aldı, o halde en azından saf tam ekran olarak alsaydı da, görüntüleri izlerken alt kısımda yer alan kullanıcı bilgilerinin ekranı kısıtlaması problemine da bir deva bulunmuş olsaydı.

Başa dön tuşu