Instagram’daki Öküz Yılı nedir? Nasıl kullanılır?

Facebook’un çatısında bulundan Instagram, ülkelere nazaran özel filtreler ve etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Instagram artık de Öküz Yılı için düğmeye bastı. Son günlerde Instagram Öyküler’de görünen Öküz Yılı mevzuyu bilmeyenler tarafından epeyce merak edildi. Pekala, Öküz Yılı nedir? Instagram’da Öküz Yılı filtresi nasıl kullanılır?

Öküz Yılı nedir?

Öküz Yılı aslında Çin’e özel bir yıl. Bildiğiniz üzere hepimiz miladi takvimi kullanıyoruz. Çin de miladi takvimi kullanıyor. Fakat Çin kendi içerisinde özünü ve kültürünü terk etmemek için bir de 12 yıllık hayvan takvimi döngüsüne sahip olan takvimi kullanıyor.

Çin’in kendine has takviminde Fare, Öküz, Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Koyun, Maymun, Horoz, Köpek ve Domuz hayvanları bulunuyor. Pekala, neden yalnızca Öküz Yılı kutlanıyor?

Çin takvimine nazaran öküzler emniyetli ve istikrarlı olarak kabul ediliyor. Bu yüzden öküz hayvanı bir nebze kutsal kabul ediliyor. Bu yüzden Öküz Yılı, Instagram dahil çeşitli platformlarda kutlanıyor.

Herkesin de kullanabileceği Öküz Yılı filtresini aşağıdaki adımları izleyerek siz de kullanabilirsiniz.

Instagram’da Öküz Yılı filtresi nasıl kullanılır?

1. Adım: iOS yahut Android aygıtınızdan Instagram uygulamasını açın.

2. Adım: Ekranı sola kaydırarak Kıssa oluşturma ekranını açın.

3. Adım: Öyküler kısmında dilerseniz o anı dilerseniz de daha evvel çektiğiniz bir fotoğraf yahut görüntüyü ekleyebilirsiniz. Tercihinizi yapın ve bir sonraki adıma geçin.

4. Adım: Fotoğraf yahut görüntüyü seçtikten sonra ekranı üst kaydırın.

5. Adım: Ekranı üst kaydırdığınızda filtreler yer alacak. Bu filtrelerden Öküz Yılı’nı bulun ve uygulayın.

Başa dön tuşu