Instagram’ın yeni sürümü geliyor! Ama size bize değil!

Sosyal medya devi Facebook, bildiğiniz üzere platformlarının kullanılması için bir yaş belirlemiş durumda. Bu yaşın altındakiler Facebook ve Instagram üzere platformlara üye olamıyordu. Artık ise Facebook’un bilhassa 13 yaşın altındaki çocuklara yönelik bir Instagram sürümü üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Instagram’ın eser lider yardımcısı Vishal Shah bir çalışan ileti panosuna “İleriye dönük olarak gençlik çalışmalarını Instagram için bir öncelik olarak belirledik ve bunu H1 öncelik listemize ekledik. Topluluk Eser Kümesi içinde iki şeye odaklanmak için yeni bir gençlik ayağı oluşturacağız: (a) gençler için mümkün olan en inançlı tecrübesi sağlamak için bütünlük ve kapalılık çalışmalarımızı hızlandırmak ve (b) yaşı küçüklere müsaade veren bir Instagram sürümü oluşturmak.” bilgisini yazmış.

Facebook, 2017 yılında 6 ile 12 yaş ortasındaki çocukları hedefleyen Messenger Kids’i piyasaya sürmüştü. Lansmanın akabinde, kimi çocuk sıhhati savunucuları, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’i eseri durdurmaya çağırdı ve araştırmaya atıfta bulunarak “dijital aygıtların çok kullanımı ve toplumsal medya çocuklar ve gençler için ziyanlıdır ve bu yeni uygulamanın çocukların sağlıklı gelişimini büyük olasılıkla baltalayacaktır.” açıklaması yapılmıştı.

Çocuk istismarı maalesef ki dünyanın her yerinde var. Instagram üzere çocukların fotoğraflarını paylaşmış olduğu bir platformun nasıl denetleneceği ise merak ediliyor. İstismarcıların yanı sıra siber zorbalardan da bu çocuklardan uzak tutulması gerekiyor. Bu yüzden Instagram’ın tam kontrollü bir sistem kurması gerekiyor.

Başa dön tuşu