İnternete Bağlı Cihazların Güvenlik Durumunu Gösteren Site

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte teknoloji üreticileri, internet kullanan aygıtların üretimine sürat verdiler. Bu da bilhassa son birkaç yıldır konutlarımızda internet kullanan aygıtların yaygınlaşmasına neden oldu. Artık buzdolaplarından klimalara kadar pek çok eser, internete bağlanabiliyor ve hatta uzaktan denetim edilebiliyor.

Ancak bu eserler sahiden inançlı mi? Aslına bakacak olursak bu sorunun yanıtı çok kritik. Zira konutumuzda kullanılan aygıtların internet temasının inançlı olmaması, ferdî bilgilerimizin bilgisayar korsanlarının eline geçmesine neden olabilir. Örneğin; konutta kullandığınız bir sesli asistana sızan bilgisayar korsanı, bütün konut halinizi dinleyebilir ve bunu size karşı kullanabilir.

Evlerde bulunan elektronik aygıtların internet irtibatı kurmasına “IoT” yahut “Nesnelerin İnterneti” deniyor. Her şeyden evvel şunu kabul etmek gerekiyor ki IoT teknolojisi, geleceğe kapı aralıyor. Fakat bu teknolojinin bulunduğu mevcut pozisyon, kullanıcılar için güvenlik risklerini de beraberinde getiriyor. 

ABD'de bulunan Georgia Teknoloji Enstitüsü bünyesinde çalışmalarını yürüten bilim insanları, IoT aygıtlarının güvenlik meselelerini ele alarak bir internet sitesi geliştirdiler. Geliştirilen bu internet sitesi, meskenlerde kullanılan IoT aygıtlarının test edilmesinin akabinde güvenlik konusunda aldığı puanları listeliyor. Bu da konutlarda kullanılan bir aygıtın güvenlik durumunu ortaya koyuyor. 

Bilim insanları tarafından geliştirilen bu internet sitesi “YourThings Scorecard” olarak isimlendiriliyor ve şu an için yalnızca 45 eser için güvenlik testi sonuçlarını sunuyor. Lakin bilim insanları, ilerleyen periyotlarda internet sitesinde yer alan eser yelpazesinin genişleyeceğini açıkladılar.

YourThings Scorecard eserlerin genel yapısını, bulut platformlarıyla nasıl bağlantı kurulduğunu, aygıtlarda hangi uygulamaların çalıştığını ve yeniden bulut tabanlı uç noktaları inceleyerek birtakım testler yapıyor. Yapılan testlerin sonuçlarına nazaran de bir IoT aygıtının güvenlik sonuçları ortaya çıkıyor. Dilerseniz artık de YourThings Scorecard bilgi tabanında bulunan eserlere genel bir göz atalım.

Listenin birinci sırasında Amazon tarafından üretilen Echo isimli eserin birinci kuşağı bulunuyor. Yapılan testlere nazaran bu aygıtın kendisi yüzde 88.1 oranında inançlı lakin taşınabilir kontaklar için durum o kadar da iç açığı değil. Bu da Amazon Echo'nun aslında o kadar da inançlı olmadığını ortaya koyuyor.

Eğer sizler de YourThings Scorecard'ın güvenlik derecelerini paylaştığı eserleri incelemek isterseniz, burada bulunan ilişkiyi kullanabilir, ayrıyeten yapılan testlerle ilgili de ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Başa dön tuşu