iOS kullanıcılarının başı dertte!

Kullanıcı bilgilerinin saklılığı son yılların kıymetli hususların başında geliyor. Lakin bilinen bir gerçek ise ücretsiz olan uygulamaların büyük bir çoğunluğunun bu kullanıcı bilgilerini kullanarak gelir etme etmesi. Apple‘ın geliştirdiği iOS işletim sisteminin 14. sürümünün getirdiği yeni bir özellik kullanıcı bilgilerinin uygulamalar tarafından çalındığını ortaya çıkardı. 

iOS kullanıcılarının başı dertte!

iOS 14‘te bir yere yazdığınız ve kopyaladığınız metinleri bir diğer uygulama tarafından alınırsa ihtar veriyor. Birinci olarak tanınan uygulama TikTok’un kullandığı ortaya çıkan bu özellik sayesinde örneğin Instagram‘da bir metin yazdınız ve Kopyala komutu ile kopyaladığınızda TikTok anında bu metni alıyor. Uygulamanın bu metinleri ne yaptığı konusunda ise net bir bilgi yok. Ayrıyeten iOS işletim sisteminin buna neden müsaade verdiği de bilinmiyor.

Olayı ortaya çıkaran ise Emojipedia isimli sitenin yöneticisi Jeremy Burge oldu. Twitter hesabında olayı anlatan bir görüntü paylaşan Burge, bir iPhone modelinde TikTok’un nasıl kopyalanan metini aldığını gözler önüne serdi.

Öte yandan TikTok hususla ilgili jet süratiyle bir açıklama yapıp bu özelliğin spam hareketleri engellemek için konulduğunu ve maksatlarının kullanıcıların zımnilik datalarını almak olmadığını belirtti. Tüm bu olanlara karşın uygulamanın iOS sürümünü güncelleyen TikTok, bu özelliği kaldırdığını da duyurdu.

iOS kullanıcılarına teklifimiz uygulamayı çabucak güncellemesi tarafında olacaktır. TikTok‘un eski sürümünü kullanan iOS kullanıcıları metin kopyalama olayını yaşamaya devam edecekler.

Bilgileri alan yalnızca TikTok değil

Öte yandan gelen Arstechnica tarafından hazırlanan bir öbür habere nazaran iOS’ta yalnızca TikTok değil onlarca farklı uygulama da kopyaladığınız metinleri alıyor. Bunlar ortasında PUBG Mobile, Trucaller, Viber, FruitNinja, Reuters, Russia Today ve The Wall Street Journal üzere uygulamalar da yer alıyor.

Sadece iOS’ta ortaya çıktı

Uygulamaların kopyalanan metinleri alması durumu şimdilik yalnızca iOS işletim sisteminde ortaya çıkan bir durum. Daha yaygın kullanılan Android işletim sisteminde ise durum şimdilik bilinmeyen.

Bitcoin ile kısa müddette milyoner oldu.

Başa dön tuşu