iPhone ve iPad’lere Nasıl VPN Kurulur?

İnternette gezinmek, toplumsal medyada etkileşimde bulunmak ve arkadaşlarımızla bağlantıya geçmek için telefonlarımızı ağır bir biçimde kullanıyoruz. Bunu yaparken bilgilerimiz ve internet gezinme alışkanlıklarımız; internet servis sağlayıcısı, ağ sağlayıcısı ya da tahminen de hükûmet tarafından takip ediliyor. Şayet bu hususta bir telaşınız bulunuyorsa VPN kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra VPN kullanımının en büyük sebeplerinden biri de yasaklı ve erişimi engellenmiş siteleri kullanabilmek. VPN aracılığıyla bütün bunları göz atma bilgilerinizin şifrelendiği sanal özel ağlar ile gerçekleştirebiliyoruz.

Bu yazıda iPhone’a VPN kurmanın ve direktörün hangi etaplar ile gerçekleştirilebildiğini anlatıyoruz.

Yöntem 1: VPN sağlayıcısının uygulamasını kullanma

Bu formül en kolay ve zahmetsiz olanı. Neredeyse tüm büyük VPN sağlayıcılarının App Store’da uygulamaları bulunur. Uygulamalar aracılığıyla kontağa ulaşmak bir oldukça kolay olabilir. VPN fiyatları, birkaç farklı faktöre nazaran değişiklik gösterebilir.

Aşağıdaki sağlayıcıların VPN’e bağlanmayı kolaylaştıran birer uygulamaları bulunur:

 • ExpressVPN
 • TunnelBear
 • CyberGhost
 • Private Internet Access
 • HotSpot Shield
 • Buffered VPN

Hangisini seçerseniz seçin, VPN kullanırken dikkat etmeniz gereken en değerli faktör fiyatsız bir VPN kullanmaktan kaçınmanızda yarar olduğu. Fiyatsız VPN olağan ki kullanılabilir, lakin sağlayıcının bir biçimde para kazanmak zorunda olduğu düşünüldüğünde fazladan reklamlar, azaltılmış suratlar yahut bilgileriniz satılması ihtimali üzere faktörlere katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

iPhone’da uygulamalar aracılığıyla VPN’e bağlanma

 1. App Store’dan tercih ettiğiniz uygulamayı indirin. Hakikat uygulamada karar kılamadıysanız Yol 2’ye geçiş yapabilirsiniz.
 2. Uygulamayı başlatın ve giriş yapın.
 3. Uygulama, kuruluş sürecinde size rehberlik edecektir. Suram etabında bir VPN yapılandırması yüklemek için müsaade vermeniz istenir. Yüz tarama, parmak izi ya da şifre ile değişikliği onaylayın.
 4. Kurulum tamamlandıktan sonra VPN’e bağlanmak için uygulamayı kullanabilirsiniz.

Yöntem 2: Manuel olarak VPN’e bağlanma

Sağlayıcının uygulaması yoksa yahut rastgele öbür bir nedenden ötürü el ile bağlanmak istiyorsanız, bu sistemi kullanabilirsiniz. Bağlanmak için aşağıdaki bilgilere gereksiniminiz olacak:

 • VPN türü
 • Sunucu adresi
 • Uzaktaki kimlik
 • Kullanıcı adı
 • Parola

Bunlara ek olarak lokal bir kimlik sağlamanız ve kullanıcı ismi yahut sertifika kimlik doğrulaması tercihlerinden birini seçmeniz gerebilir.

VPN sağlayıcısına manuel olarak bağlanma:

 1. Ayarlara giderek Genel > VPN yolunu takip edin ve ‘VPN Konfigürasyonu Ekle’ye doknunun.
 2. Açılan sayfadaki gerekli tüm bilgileri doldurun. Şayet bu bilgileri bilmiyorsanız VPN sağlayıcınızın web sitesine bakabilirsiniz.
 3. VPN konfigürasyonunu eklemek için 'Bitti'ye dokunun.

Artık iPhone için nasıl VPN ekleneceğini biliyorsunuz. Daha kolay ve zahmetsiz olduğundan birinci kademede uygulama aracılığıyla VPN eklemenizi tavsiye ederiz.

Başa dön tuşu