Mark Zuckerberg, Meclis Toplantısında Tökezledi

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, dün gerçekleşen Beyaz Saray Finansal Hizmetler Komitesi nezdindeki tabirinin başlangıcında, 'Rusların, 2016 seçimini manipüle etmek için kendi sitesini kullandığında' savunmaya geçtiğini itiraf etti. Günün geri kalanında, federal meclis üyeleri onu bırakmadı ve cevaplamakta zorluk çektiği kolay sorular sordu.

Zuckerberg'e Facebook'un özgür ifadeyi destekleyip desteklemediğini sormak bile, yanıtların güç olduğunu kanıtladı. Günün sonunda, Zuckerberg'in neden orada olduğu unutuldu. Çünkü aslında toplantıda şirketinin kripto para girişimi Libra konuşulacaktı. Lakin Facebook'un şirket idaresinde toplumsal medya siyasetlerinde yaptığı ayrımcılıklar gündeme oturdu.

Zuckerberg, Sean Casten'in soruları karşısında tekrar tekrar tökezledi ve karşılık veremedi. Casten, “Amerikan Nazi Partisi'nin bir üyesi ofise başvursa, Facebook tarafından yasaklanan nefret söylemi içeren bir reklam satın alabilirler mi?” diye sordu. Zuckenberg ise “Kongre üyesi, sanırım bu dava aşina olmadığım ve cevaplayamadığım birçok özel mevzuya bağlı.” dedi ve herkesi şoke etti.

Zorlu geçen maraton gibi günde Zuckerberg en makus anını, Demokrat Parti temsilcisi Joyce Beatty karşısında yaşadı. Facebook CEO'su, toplumsal ağ devinin bayanların yahut beyaz olmayan insanların parasını yöneten şirketlere sahip olup olmadıklarını, bayanların yahut yabancıların sahip olduğu hukuk firmalarıyla kontratlı olup olmadıklarını, beyaz olmayan bayanların yahut insanların Facebook davalarında çalışıp çalışmadıklarını ve Facebook'un sivil haklar hukuku için çalıştığı firmanın ismini cevaplamakta zorlandı.

Beatty, “İşte sinirlendiğim nokta bu. Neredeyse bunun bir latife olduğunu düşünüyor üzeresin. Birçok insanın hayatını mahvettiğinde. Onlara karşı ayrımcılık yaptığında…” diyerek çıkıştı ve, “Belki de uygar haklarla ya da Afrikalı Amerikalılarla ilgili çok fazla şey okumuyorsunuz. Bu benim için fecî ve iğrenç.” diye ekledi.

Başa dön tuşu