Chrome’a Şifrelerinizi Koruyacak Yeni Bir Özellik Geliyor

Google, rastgele bir indirme ya da yükleme gerektirmeyen, direkt olarak masaüstü Google Chrome’da kullanılabilecek Password Checkup (Şifre Kontrolü) uzantısının test kademesine başladı. TechDows’ta yer alan habere nazaran kullanıcı, özelliği aktifleştirdiğinde tarayıcıdaki girdi şifrelerinin kimlik bilgileri konusunda tehlikeli olup olmadığı denetim edilecek.

Daha kolay bir halde anlatmak gerekirse bu uzantı, şifrelerin internete sızdırılmış bilgiler arasında yer alıp almadığını denetim edecek. Bu aşamada şifrenin verildiği sitenin güvenlik açıklarının olup olmadığına dikkat edilecek. Google bir sızıntı bulunduysa kullanıcısını bilgilendirecek.

Bu özellik, Chrome tarayıcısının şifre yöneticisiyle de direkt olarak bağlı. Yani bir kullanıcının şifresi, bu listelerde ortaya çıkarsa kullanıcı, çarçabuk siteye ulaşacak ve Google’ın şifre seçim özelliğini kullanarak daha güçlü bir şifre seçip kaydedebilecek.

Şifre Denetimi özelliği ne vakit kullanılabilecek?

Şu an için şifre muhafaza özelliğini aktifleştirmenin tek yolu, Canary Channel’daki ayarlarda yatıyor. Ayrıyeten şimdilik yalnızca masaüstü sürümlerle hudutlu durumda bulunuyor. Bu özelliğin kullanılabileceği platformlar ortasında Windows, Mac ve Linux bulunuyor. ChromeOS’ta ise tam sürümle birlikte bu özelliğin kullanıma sunulacağı kestirim ediliyor. Android kullanıcılarının bu özelliği kullanıp kullanamayacağı ise şimdi bilinmiyor. Şu anda kullanıcıların her site için erişime müsaade verip vermeyeceği konusu da net değil. Google’ın bunu bir opsiyon hâline getirebileceği düşünülüyor.

Kullanıcıların bu özelliği kullanabilmesi için öncelikle tarayıcının Canary sürümünü indirmesi gerekiyor. Üstteki işletim sistemlerinden rastgele birini kullanıyorsanız stabil sürümün yanı sıra Chrome Canary’yi de bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Yükleme sürecinden sonra arama kutusuna chrome://flags yazarak ayarlar sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu sayfada password leak detection (şifre sızıntı kontrolüayarını varsayılandan etkine ayarlayarak özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıyeten özelliğin tam olarak kullanılabilmesi için tarayıcınızı kapatıp açmanız da gerekebilir.

Güvenlik geliştirmeleri:

Google Chrome’un şifre denetim özelliği, Google’ın son birkaç güncellemedir daha yeterli bir güvenlik için yaptığı tek değişiklik. Bu özelliğin kullanıcılara sunulmasının bir sebebinin de şirketin hem ABD’de hem de öbür ülkelerde aldığı para cezaları olduğunu söylemek mümkün lakin sonuçta her ne olursa olsun bu bilhassa Chrome’un daha fazla güvenliğe sahip olacağını söyleyebiliriz.

Başa dön tuşu