Kamusal Alanda Sanat Olarak Tuvalet • Sosyalinsanlar

Tokyo Tuvaleti (The Tokyo Toilet), umumi tuvaletleri yeniden yaratmaya yönelik bir proje olarak uzun zamandır dünyanın ve Tokyo’yu ziyarete giden turistlerin ilgisini çekiyor. Çeşitliliği kucaklayan bir topluma ulaşma yolunda bir adım atmayı hedefleyen Tokyo, bu proje kapsamında Shibuya’daki 17 lokasyonda umumi tuvaletleri yeniden yaratıyor. Nippon Vakfı tarafından yürütülen projede şimdiye kadar 14 tuvalet tamamlandı. Tuvaletlerin yerleri, detayları, bakım ve onarımları hakkındaki bilgiler de projenin internet sitesinde paylaşılıyor. Japon yaratıcı yönetmen Tomohito Ushiro, bu proje kapsamında yaptığı tuvalet tasarımıyla şu sıralar adından söz ettiriyor.

“Farklı aynılık” fikrini yansıtan ışık desenleri

Hiroo East Park’ta inşa edilen tuvaletin arka cephesini oluşturan ışıklı panel, dünya nüfusuna atıfta bulunarak 7,9 milyar farklı kombinasyonla yanıp sönüyor.

Pikselli desenler, gündüzleri ağaçların arasından süzülen güneş ışınlarını taklit edebiliyor ve geceleri ay ışığı veya başıboş dolaşan ateşböcekleri gibi parıldayabiliyor. Ushiro, kullanıcıların ve yoldan geçenlerin aynı modeli iki kez göremeyeceğini vurguluyor. Ushiro, bu panelle “farklı aynılık” fikrini görselleştirmek istiyor. Ushiro’nun ifadesiyle, hepimiz farklıyız ve bu farklılık hepimizde olduğundan bu bağlamda aslında hepimiz aynıyız.

“Aynı desenleri 2. defa göremezsiniz”

Hiroo Higashi Park, yeşilliklerle çevrili bir yerleşim bölgesi ve bölge sakinlerinin sıkça ziyaret ettiği bir nokta. Tubalet gündüzleri, parktaki bitki örtüsü ve beton tesisler arasında öne çıkmayı başaran beyaz renkli bir dış cepheye sahip.

White Design isimli mimarlık ve tasarım stüdyosunun kurucusu olan Ushiro’ya göre bu tasarım, ziyaretçileri tuvaleti yalnızca kamusal bir rahatlama alanı olarak değil, aynı zamanda kültürel bir merkez olarak görmeye teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu tuvaleti, günlük hayatın parçası olan bir kamusal sanat eseri gibi tasarladığını vurguluyor. Tuvalet, bebek sandalyeleri ve alt değiştirme istasyonları içeren iki ayrı üniseks tuvalet kabininden oluşuyor.

Tuvaletlerle ilgili yer verdiğimiz diğer yaratıcı işlere buradan göz atabilirsiniz. Kamusal alanları iyileştirmeye yönelik basketbol sahası, park ve oyun alanı projelerine ise şuradan erişebilirsiniz.

Görsel: White Design

Başa dön tuşu