Kullanıcı Deneyimini İyileştiren Chrome 74 Yayınlandı

Google, dünyanın en tanınan web tarayıcısı Chrome için Mac, Linux, Android ve iOS platformlarında Chrome 74 güncellemesini yayınladı. Güncelleme ile birlikte kullanıcı tecrübesini önemli formda etkileyecek olan yeni bir erişilebilirlik ayarı tarayıcıya eklenirken; geliştiriciler için de birkaç yeni özellik eklendi.

Tarayıcıya ziyaret ederken sayfayı aşağı üst kaydırdığınızda ya da yakışlaştırmaya çalıştığınızda rahatsız edici hareket efektleri ile karşılaşırsınız. Google, bu noktada kullanıcı şikayetlerini dinlemiş olacak ki web sitelerinin hareket animasyonlarını sınırlıyor. Bu sayede daha az bulanıklık, daha fazla kullanıcı memnuniyeti sağlanmış oluyor.

Geliştiriciler noktasına baktığımızda Google, özel sınıf alanları (private class field) yaratmanın artık daha kolay ve pak olduğunu söylüyor. Ayrıyeten bir müddettir öbür tarayıcılarda desteklenen CSS Geçişleri, yeni güncelleme ile birlikte Chrome tarafından da destekleniyor. Dikkat çeken bir başka değişiklik ise Google’ın bir özelliğin faal olup olmadığını denetim etmek için yeni bir özellik siyaseti API’ını tarayıcıya eklemiş olması.

Başa dön tuşu