Facebook, Reklam Politikası Yüzünden Eleştiriliyor

Dünyanın en çok kullanılan toplumsal medya platformları ortasında bulunan Facebook, geçtiğimiz bir sene içerisinde ziyadesiyle meseleyle karşı karşıya kaldı. Öncelikle şirketin CEO'su Mark Zuckerberg, kullanıcıların kişisel verilerini müsaade almadan öteki şirketlerle paylaştığı için mahkemeye çıkmak zorunda kalmıştı. Uzunca bir mühlet boyunca devam eden bu davanın sonrasında kripto para ünitesi Libra üzerinde çalışmaya başlayan Facebook, birlikte yola çıktığı destekçilerini de kaybederek öbür bir problemle daha karşı karşıya kaldı.

Bunlar yetmemiş üzere Calibra'nın logosunun bir diğer bankanın logosuyla birebir aynı olması nedeniyle bir dava ile daha karşı karşıya kalan Facebook'a bir darbe de toplumsal medyada paylaşılan reklamlar yüzünden geldi. Şirket, bir müddettir çıkan reklamlar yüzünden tenkit ve şikâyet alıyordu. Bunun sebebi; Facebook'un, politikacıların yanlış ve yanıltıcı reklamlar paylaşabilmesine müsaade veren bir reklam siyasetine sahip olmasıydı. Kullanıcıların tenkit yağmuruna tuttuğu bu husus, artık şirketin çalışanlarını da etkilemiş durumda.

Yüzlerce çalışan, reklam siyasetlerinden şikâyetçi:

Politikacıların bu yanıltıcı reklamları paylaşmasının Facebook'un itibarını zedeleyeceğini düşünen çalışanlar, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'e şikâyetlerini lisana getirdi. Facebook'a olan güvensizliği artıracağı düşünülen bu reklamlara karşı olan şikâyet mektuplarından bir tanesi, New York Times tarafından paylaşıldı.

Çalışanlardan birisinin yazdığı mektupta, “Yanlış bilgilendirme hepimizi etkiliyor. Şu anki siyasetler, Facebook'un temsil ettiği her şeyi tehdit ediyor. Bu siyasetlere karşı duruyoruz. Bunun yerine siyasetçilerin sırf sağlam olan içerikleri yayınlayabilmeleri gerektiğini düşünüyoruz” açıklamalarını yaparak şikâyetlerini çok net bir halde lisana getirdi. Mark Zuckerberg ise henüz mevzuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Başa dön tuşu