Meta, gözetim şirketine 600.000’den fazla hesabı çaldığı iddiasıyla dava açtı

Meta nezaret şirketinin gönderiler, beğeniler, arkadaş listeleri, fotoğraflar ve yorumlar üzere bilgilerin yanı sıra kümelerden ve sayfalardan öteki detayları aldığını söylüyor. Meta, Voyager’ın Nezaret Yazılımını kullanarak faaliyetini gizlediğini ve şirketin ayrıyeten kar hedefiyle satmak ve lisanslamak için Instagram, Twitter, YouTube, LinkedIn ve Telegram’dan bilgi topladığını tez ediyor.

Gizmodo tarafından paylaşılan şikayete nazaran Meta, bir yargıçtan Voyager’ı Facebook ve Instagram’dan kalıcı olarak yasaklamasını istedi. Belgede, “Davalı’nın hukuka karşıt aksiyonlarının direkt bir sonucu olarak Meta onarılamaz bir ziyana uğradı ve uğramaya devam ediyor.” dendi. Meta, Voyager’ın hareketlerinin “soruşturma masrafları da dahil olmak üzere, mahkemede kanıtlanacak bir ölçüde ziyana uğramasına” neden olduğunu söyledi.

Meta’nın platform icra ve dava yöneticisi Jessica Romero, “Voyager üzere şirketler, hedefledikleri kullanıcılara ve insanların kabahat işlemesi için profil çıkarmanın yolları da dahil olmak üzere, herkese data kazıma hizmetleri sağlayan bir sanayinin kesimi. Bu dal, insanların toplulukları, aileleri ve arkadaşları ile gözetimsiz yahut hesap vermeksizin ve insanların uygar haklarını ihlal edebilecek bir halde paylaştığı bilgileri gizlice topluyor.”

Meta, nezaret şirketine 600.000’den fazla hesabı çaldığı savıyla dava açtı

2021’de The Guardian, Los Angeles Polis Departmanının 2019’da Voyager’ın toplumsal medya gözetleme araçlarını test ettiğini bildirmişti. Şirketin departmana, polisin yazılımı kullanarak bir şüphelinin toplumsal medyadaki arkadaşlarının hesaplarını takip edebileceğini ve sistemin bir kişinin faaliyetleri hakkında varsayımlarda bulunarak hataları işlenmeden evvel varsayım edebileceğini söylediği söyleniyor.

The Guardian’a nazaran Voyager, Arap gururunu söz eden Instagram kullanıcı isimleri yahut İslam hakkında tweet atmak üzere faktörlerin birinin aşırılığa eğilimli olduğunu gösterebileceğini öne sürdü. Palantir üzere öteki şirketler iddiaya dayalı polislik teknolojisi üzerinde çalışıyor. Electronic Frontier Foundation üzere eleştirmenler ise teknolojinin cürmü kestirim edemediğini ve algoritmaların sırf mevcut önyargıları sürdürdüğünü sav ediyor.

Veri kazıma, Meta’nın ciddiye alması gereken bir mevzu. Şirket 2021’de, 178 milyondan fazla kullanıcının bilgilerini çaldığı savıyla bir şahsa dava açmıştı. Geçen Kasım ayında ise İrlanda Data Muhafaza Komitesi, makûs niyetli şahısların milyonlarca kişinin telefon numaralarını ve öteki yerlerde çevrimiçi olarak yayınlanan başka verileri ele geçirmesini engelleyemediği için şirkete 265 milyon euro para cezası verdi. Düzenleyici, Meta’nın GDPR data müdafaa kurallarına uymadığını söylemişti.

Başa dön tuşu