Facebook, sahte hesapların paralarına çöküyor!

Bir üniversitede öğrencilerin birbiriyle kolay tanışabilmesi gayesiyle geliştirilen fakat daha sonra dalga dalga yayılarak dünyanın en çok kullanıcıya sahip toplumsal medya uygulaması halini alan Facebook, hiçbir gelir imkanını kaçırmıyor.

Platform üzerinde yer alan sahte hesaplar, her ne kadar tespit edildikleri anda kapatılsa da, bu atılımlar lakin bataklığa su dökerek temizlemeye benziyor. Her gün on binlercesi açılan düzmece hesaplarla önemli bir savaşa girmemek konusunda büyük tenkitlere maruz kalan Facebook’un neden işi böylesine ağırdan aldığı da anlaşıldı.

Facebook, düzmece hesapların paralarına çöküyor!

Ünlü teknoloji mecmuası Wired tarafından yapılan araştırmalara nazaran, Amerikalı toplumsal medya şirketi 2018-2022 yılları ortasında kapattığı düzmece hesapların iade edilmeyen reklam paralarından 30 milyon dolardan fazla (tam olarak 30,3 milyon dolar) gelir elde etmiş. Pekala bu nasıl mümkün olabiliyor?

Aslında süreç son derece kolay bir formda ilerliyor. Bir kişi açtığı geçersiz hesabın kısa müddet içerisinde daha çok bilinir hale gelmesini istediği için Facebook reklamları kullanmaya başlıyor. Buraya aşikâr bir kredi yükleyen düzmece profil sahibi, şimdi hedefine ulaşamadan Facebook tarafından tespit edilerek sistemden çıkarılıyor. Fakat olağan koşullar altında hizmeti verilmeyen ödemenin geri iadesi gerekirken, Facebook bu mevzuda üç maymunu oynuyor.

Öte yandan hesabı kapatılarak reklam bütçesine el konulan kullanıcılar içerisinde en yüksek hissenin Rusya vatandaşlarına ilişkin olması da, herhalde enteresan bir tesadüf olsa gerek, ne dersiniz?

Başa dön tuşu