Meta, Messenger’da uçtan uca şifrelemeyi test etmeye başladı

Meta, projeleriyle ilgili son güncellemesinde, Messenger’daki makul kullanıcılarla uçtan uca şifreli sohbetleri test etmeye başlayacağını söyledi. Testin bir modülü olmayı seçenler, en sık yaptıkları sohbetlerden kimilerinin otomatik olarak uçtan uca şifrelendiğini görecekler. Bu, artık o arkadaşlarla “Gizli Sohbetler” başlatmak için hiçbir neden olmadığı manasına geliyor.

Şirket ayrıyeten, telefonlarını kaybetmeleri yahut yeni bir aygıta geri yüklemek istemeleri durumunda kullanıcıların konuşma geçmişlerine erişmelerini sağlayan şifreli sohbetler için inançlı depolamayı da test ediyor. Yedeklemelerine güvenlik depolama yoluyla erişebilmek için, kullanıcıların bir PIN oluşturması yahut daha sonra kaydetmeleri gereken kodlar oluşturması gerekecek.

Meta, Messenger’da uçtan uca şifrelemeyi test etmeye başladı

İkisi de uçtan uca şifreli seçenekler ve ekstra bir müdafaa katmanı sağlıyor. Bununla birlikte, kullanıcılar konuşmaları geri yüklemek için bulut hizmetlerini kullanmayı da seçebilecekler- örneğin iOS aygıtları olanlar, yedeklerine erişmek için gereken zımnî anahtarı saklamak için iCloud’u kullanabilecek. Meta ayrıyeten bu hafta inançlı depolamayı test etmeye başlayacak.

Meta’nın önümüzdeki haftalarda kullanıma sunacağı başka testlerde iletileri geri alma ve Facebook Öykülerine şifreli sohbetler olarak karşılık gönderme üzere özellikleri de test edecek. Şirket ayrıyeten uçtan uca şifreli aramaları Messenger’daki Aramalar sekmesine de getirmeyi planlıyor.

Ayrıca şirket, Messenger’ın yok olma modu sohbetlerini de kullanımdan kaldırıyor, fakat kaybolan iletiler özelliğini koruyacak. Instagram’a gelince, Meta, uygulamada uçtan uca şifreli bildiriler ve davetler için devam eden testleri genişletiyor.

Bunların tümü, hizmetlerine yönelik mesajlar ve davetler için varsayılan uçtan uca şifrelemenin global olarak kullanıma sunulması yolunda ilerlerken Meta’nın hazırlıklarının bir modülü. Şirket 2023’te piyasaya sürülmeden evvel daha da fazla test ve güncelleme başlatmayı planlıyor.

Başa dön tuşu