Microsoft’un MSN Haber Sitesinde Yandex’in Ne İşi Var?

Uzun yıllar evvel Microsoft hayatımıza MSN Messenger’i katmıştı. MSN Messenger için birinci toplumsal medya ve irtibat ağlarından biri diyebiliriz. Arkadaş ekleme, manzaralı konuşma, ne dinlediğini göster özelliği ve daha birçok cazip özellikleriyle bir periyot hayatlarımızın vazgeçilmeziydi. Sonraları gelişen toplumsal medya uygulamaları ve başka taşınabilir uygulamalarla bir arada MSN Messenger eski popülaritesini kaybetti ve MSN haber sitesi olarak hayatına devam etti. 

Hayatına haber sitesi olarak devam eden MSN’nin ana sayfasının üst kısmında bir arama motoru bulunuyor. Bu arama motoru Yandex. Burada garip olan nokta, Microsoft’un kendine ilişkin Bing isimli bir arama motoru varken Yandex ile çalışıyor olması. Bunun yanı sıra Microsoft bir Amerikan şirketiyken, Yandex bir Rus şirketi. İki ülkenin çok da âlâ anlaşamadığını düşünürsek bu garip bir durum üzere görünüyor.

MSN Haber Öncesi Başlayan Ortaklık

Aslında bu paydaşlık MSN haber sitesinden önceye dayanıyor. Microsoft 10 ile birlikte gelen Microsoft Edge ve Internet Explorer internet tarayıcılarında da Yandex arama motoru kullanılıyor. İki şirket 2016 yılında anlaşarak MSN haber sitesi için de bu iştiraklerini sürdürdüler. 

Türkiye ve Rusya başta olmak üzere, bölgedeki ülkeler MSN haber sitesine girdiklerinde arama motoru olarak Yandex’i görüyorlar. Muahedenin da bir gayesi bu olsa gerek zira Yandex; Türkiye, Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Ukrayna üzere bölge ülkelerde büyük bir pazar hissesine sahip. Microsoft bu türlü bir güçle anlaşarak bölgede yanlışsız bir atak yapmış görünüyor. 

MSN Haber Sitesi Yandex İçin Ne Söz Ediyor?

Google’ın Türkiye’deki pazar hissesinin sallantıda olduğu ve Internet Explorer’ın da burada sabit bir hissesi olduğu düşünülürse, Yandex’in MSN haber sitesinin arama motoru olmasının bölgede gücüne güç katıyor olduğu bir gerçek. 

Yandex arama motoru kurulduğu 2000 yılından beri süratle gelişen şirketlerden bir tanesi. Bilhassa Türkiye, Rusya, Ukrayna, Kazakistan üzere bölge ülkelerde epeyce tanınan ve her gün sunduğu yeni hizmetlerle de giderek Google'a kuvvetli bir rakip oluyor. Piyasada kendini ispatlamış bir marka olan Microsoft’un Yandex ile çalışarak, ülke odaklı ticareti bırakarak, küresel pazara döndüğünü söylemek mümkün. 

Microsoft Edge ve Internet Explorer internet tarayıcılarında ve MSN haber sitesinde Yandex arama motoru kullanılmasının yanı sıra, iki şirketin e-posta hizmeti üzerinden de uyumlu bir çalışması söz konusu. 

Outlook’ta Yandex Mail Kullanımı

Microsoft tarafından 2012 yılında yenilenerek hizmete sunulan elektronik posta servisi Outlook üzerinden Yandex Mail hesabınıza erişebiliyorsunuz. İki şirketin anlaştığı öbür bir bahis olan bu e-posta sisteminde, Outlook'a Yandex Mail adresinizi ekleyebiliyorsunuz. Outlook sistemine el ile kurulan yeni bir sunucu olarak kurabilirsiniz. Bu sayede Outlook üzerinden Yandex Mail hesabını yönetebilir ve e-posta gönderip, alabilirsiniz. 

İlerleyen zamanlarda Microsoft ve Yandex ortaklığı diğer platformlarda devam eder mi, daima birlikte göreceğiz. 

Başa dön tuşu