Mobil Öncelikli Endeksleme Tüm Web Siteleri İçin Aktif

2018 sonlarına yanlışsız Google, ‘mobil öncelikli’ endeksleme sürecinden bahsetmişti. Bu endeksleme süreci temelinde, arama sonuçlarında taşınabilir takviyesi veren web sitelerinin daha evvel gözükmesidir. Süreç öncelikle, Google arama sonuçlarının yarısı için uygulanmıştı. Google yaptığı duyuruda, taşınabilir öncelikli endeksleme sürecinin tüm web siteleri için 1 Temmuz 2019’da başlayacağını söyledi.

Bu demek oluyor ki, Google’ın örümcekleri (Web sitelerinin içeriğini endeksleyen botlar) site içeriğini, taşınabilir sayfalar için endekslemeden evvel, sitenin taşınabilir uyumlu olup olmadığını denetim edecek ve arama sonuçlarını buna nazaran optimize edecek.

Mobil öncelikli endeksleme birinci olarak 2016’da Google tarafından duyurulduğundan beri çok yol katetti. 2017 yılında, küçük çaplı lakin çok bilinen web siteleri üzerinde test edilen bu sistem, günümüzde artık bütün web siteleri için uygulanacak.

Yapılan çalışma, taşınabilir uyumlu sitelere öncelik veren birinci çalışma değil. Bundan daha evvel Google’ın taşınabilir uyumlu sitelerin artması için yaptığı birtakım çalışmalar mevcut.

Site sahipleri Google’ın URL Denetleme Aracı’nı kullanarak, sitelerinin hangi kısımlarının ne vakit endekslendiğini görebilirler. Birebir vakitte Google, sitenizi nasıl taşınabilir öncelikli endeksleme algoritmasına uygun hale getireceğini anlatan bir rehber de sundu.

Başa dön tuşu