Turkcell, Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı diyor!

Basın mensupları ile dijital bir toplantıda bir ortaya gelen Turkcell Dijital Servislerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ, “Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı” diyerek son günlerde yaşanan WhatsApp tartışmalarına yeni bir yorum getirdi.

İşte Tansuğ’un toplantıda altını çizdiği birtakım mevzular ve satır başları:

“Veri dünyanın geleceğine istikamet veriyor. Evvelce petrol, doğal gaz üzere kaynaklara sahip olan ülkeler zenginlik içinde yaşıyordu. Bugün ise bilgiye sahip olan ve bu datayı gerçek halde işleyen ülkeler zenginliğe sahip oluyor. Bugün 10 teknoloji şirketinden 7’si ABD, başkaları de Çin ve başka Asya şirketleriyle birlikte Avrupa şirketlerinden oluşuyor. Ülkeler dataya sahip olabilmek için yarışıyor. Önümüzdeki periyotta ülkeler bilgileriyle var olabilecekler. Verisi olmayan ve bu bilgiyi işleyemeyen ülkeler ileriye gidemeyecek. Biz de Turkcell olarak yıllardır “Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı” prensibiyle hareket ediyor, sunduğumuz tüm eser ve hizmetleri bu doğrultuda geliştiriyoruz.

Veriye sahip olmak ülkede yatırım yapmayı gerektiriyor. 2016’dan bu yana ülkemizin farklı bölgelerinde bilgi merkezleri açıyoruz. Gebze, İzmir ve Ankara’nın akabinde yakında Çorlu’da da bir data merkezi açacağız. Bu bilgi merkezlerimizle aslında bilgilerimize sahip çıkıyoruz. Bugün yurtdışından hizmet veren birçok OTT platformu müşterilerine yakından hizmet verebilmek için o ülkelere gitmeyi tercih ediyor. Birçok ünlü büyük teknoloji şirketi de bizim bilgi merkezlerimizden çalışıyor. Bu noktada datanın denetimi ve nerede olduğu kıymetli hale geliyor. Datayı gerçek işleyip yeni teknolojiler yaratmak da bilgilere sahip olmakla başlıyor.

“Veri, iktisada kıymet olarak geri dönüyor”

Ülke ve toplum olarak teknolojiyi en fazla kullanan ülkelerden biriyiz. Dünyada toplumsal medya mecralarını, anlık iletileşme uygulamalarını ve teknolojiyi nüfusa oranladığımızda Türkler bu alanlarda çok faal kullanıcı. Kullanıcılar tarafından oluşturulan data, iktisada paha olarak geri dönüyor. Yeni teknolojiler geliştirmek için bilgi kıymetli hale geliyor. Ayrıyeten data konusunun bir de güvenlik bacağı var. Ülkelerin datalarına sahip olmak istemelerinin sebeplerinden biri de şahısların, ailelerinin, şirketlerinin ve ülkelerinin bilgilerini korumak istemeleri. Bu noktada sırf güvenlik değil ticari manada ilerlemek için de bu bilgilere sahip olmalısınız. Türkiye genç nüfusa sahip bir ülke olduğu için bilgi üretme konusunda şanslı bir ülke. Kendi ismimize ve ülkemiz için bu bilgileri hakikat formda yönlendirebilir ve değerlendirebilirsek teknoloji konusunda gelişmiş ülkelerle farkımızın olmayacağına inanıyorum.

Türkiye’de teknoloji alanında hizmet veren tüm şirketler ve ülke olarak kendimize güveniyoruz. Ülkemizde mühendislik alanında gelişmiş insan kaynağımız ve bu üretilenleri ticaret alanına taşıyabilen ticari zekamız var.

Bugün dataya hükmeden ülkelerin servisleri bilgileri, tüm dünyadan topluyor. Dünya ölçeğinde bir iktisada bununla hükmedebiliyorlar. Ülke olarak öncelikli maksadımız kendi bilgimize sahip olmak ve yanlışsız pahalandırmak, Türkiye iktisadına döndürmek olmalı.

“Başka ülkelerin bilgilerine hürmet duyuyoruz”

Turkcell olarak öteki ülkelerin datalarına hürmet duyuyoruz. İlgili ülkelere teknoloji sunan bir ülke haline gelip, ülkelerin kendi bilgilerini kendilerinin kullanabilmesine dayanak olacak teknolojileri ihraç ediyoruz. Bu ülkeleri kendi datalarıyla geliştirmeyi hedefliyoruz. 2016’dan itibaren global çapta eserler sunma amacıyla yola çıktık. BiP, Yaani üzere eserleri kullanan ülkelerin bilgileri orada kalacak.

Biz ülkelerin istekleri doğrultusunda kendi datalarını ülkelerinde bırakmayı hedefliyoruz. Günlük hayatta kullandığımız küresel birçok uygulama, bilgileri küresel ölçekte muhakkak ülkelerde tutuyor ve işliyor. O bölgelerin iktisadına dahil ediyor. Turkcell olarak bizim prensibimiz, Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalsın derken iş birliği yaptığımız ülkelere de datalarını kendi hudutlarında tutacak alt yapılar ve sistemler sunuyoruz. Ülkelerin datalarını Türkiye’ye getirme kaidesi dayatmıyoruz. Datayı kullanmakla ilgili çalışmalarımızı öteki uygulamalar üzere konumlandırmıyoruz. Uygulamaların saklılık kontratlarını açık ve şeffaf bir biçimde kullanıcılarla paylaşıyoruz.

“Şirketlerimizin saklılık siyasetlerini kendi müşterilerine uygun halde düzenledik”

Düne kadar BiP, fizy, TV+, lifebox üzere eserler Turkcell’in bir servisiydi. Bu servislerin zımnilik siyasetleri da Turkcell’e nazaran düzenleniyordu. Turkcell’den ayrıştırmak o manada zordu fakat geçtiğimiz sene Temmuz’da olgunlaşmış dört servisimiz de farklı birer şirket olarak pozisyonlandırdık. Şirket sahipliklerini ve kapalılık siyasetlerini kendi müşterilerine uygun halde düzenledik ve güncelledik. Kullanıcılara bu servislerde alınan müsaadeleri şeffaf ve yalın bir lisanla söz ettik. Bu seyahate Whatsapp’ın siyaset dayatmasıyla değil daha geçtiğimiz sene başlamıştık. 6-7 yıl Turkcell’e dahil olmuş servisleri 2020’nin Temmuz ayında farklı bir şirket olarak pozisyonlandırdık. 2021 Şubat ayıyla birlikte bu servisler artık kendi IT platformlarına, müşteri platformlarına ve faturalandırma hizmetlerine, abonelerini yöneten CRM sistemlerine sahip şirketler haline geldi. BiP de bunlardan biri. Başka servislerimizi de BiP üzere şirketleştirip dünyada yaygın kullanılan bir marka haline getireceğiz.

Turkcell’in yatırım gücü yüksek alt yapısıyla bu servisleri önümüzdeki devirde de destekleyeceğiz. Emelimiz yalnızca Türkiye’de değil yeni yatırımcılarla dünyada da marka olmak.

WhatsApp Ocak ayında kullanıcı kontratına dair güncellemelerle gündeme geldi. Kullanıcılardan, ferdî data güvenliğine dair yeni kontratını kabul etmeleri istendi. Mukaveleyi kabul etmeyenlerin 15 Mayıs prestijiyle uygulamayı kullanamayacağı bildirildi. Bu durum Türkiye ve dünyada büyük reaksiyonla karşılandı. Bu değişiklikle, kullanıcı bilgilerinin üçüncü şirketlerle paylaşılacağı bilgisi ortaya çıktı. Bir öteki sorun da bu mukaveleyi AB ve ABD üzere ülkelerde değil Türkiye üzere ülkelerde zarurî hale getirmesiydi. Bu daha büyük reaksiyon çekti. Kullanıcılar alternatif uygulamalara yöneldi ve dijital göç oldu. Bu reaksiyonlar üzerine Whatsapp kendimizi yanlışsız söz etmek istiyoruz açıklamasıyla süreci 15 Mayıs’a erteledi.

15 Mayıs’tan sonra mukaveleyi kabul eden kullanıcılar hesaplarını kullanmaya devam edecek, müsaade vermeyen kullanıcıların ise hesapları ağustos ayında silinecek ve kullanılamayacak bilgisi verilmişti. Son bir haftada ise önümüzdeki günlerde bu politikayı hatırlatıcı ekranlarla kullanıcılara sunacaklarını söylediler. Kabul etmeyenler bir müddet daha uygulamayı hudutlu da olsa kullanmaya devam edecek. Örneğin kullanıcılar gelen davetleri alacak ancak davet yapamayacak, ileti alacak lakin bildirilere karşılık veremeyecek üzere metotlarla sınırlanacak. Göründüğü üzere Ocak’tan bu yana WhatsApp bu mevzudaki duruşunu sık sık değiştirdi, bu yarın da değişebilir. Ağır reaksiyonlar karşısında oyalama taktiği uyguluyorlar. Farklı devirlerde farklı kesim ve kümelere yönelerek insanların datalarını daha sessiz bir biçimde almaya ve öbür şirketlerle paylaşmaya başlayacaklar. Uygulamayı yavaş yavaş, hissettirmeden, toplu bir halde reaksiyona maruz kalmadan yapacaklar. AB’de bu dayatmayı AB regülasyonlarından ötürü yapamıyorlar. Regülasyonlar KVKK ile Türkiye’de de mevcut. Lakin maddelere uyma konusunda sorun var. Şahısların kendi sorumlulukları kadar toplum ve ülke olarak da sorumluluklarımız var. Özetle WhatsApp’ın başka ülkelerde değil de bizim üzere ülkelerdeki bu tip uygulamaları son derece ayrımcı bir tavır.

“40 milyon kişi BiP kullanmaya başladı”

Whatsapp’ın Ocak ayındaki gelişmelerinden sonra dünyada birtakım uygulamaların kullanıcı sayısında büyük artış yaşandı. BiP de bu uygulamalardan biri oldu. Bu devirde çok önemli sayıda kullanıcı BiP’e dahil oldu. 80 milyon üzerinde indirmeye ulaştık. Bizim Ocak – Şubat ve Mart aktifliğimiz toplamda 40 milyonu geçti, yani 40 milyon kişi BiP kullanmaya başladı. Bugün Turkcell’in etkin kullanıcı sayısı 33 milyonlarda lakin BiP’in 40 milyonu geçti. Kullanıcı sayısının artması ile bildiri atma sesli ve küme imajlı görüşme sayılarında da artış yaşandı. Bu manada sağlam bir altyapıya sahip olmamız bu talebi karşılamamız için çok değerliydi. Bu süreçte rastgele bir servis kesintisi de yaşamadık.

Uygulamamızı karmaşık bulan kullanıcı talepleri geldi ve bunun için çalışmaya başladık. Aslında çok evvelden ‘kişiselleştirme’ özelliğini faal etmiştik. Beşerler kendi gereksinimlerine nazaran BiP’i dizayn edebiliyor. Bu manada ana menüyü sadeleştirdik. Burada ‘sosyal’ ve ‘keşfet’ özelliklerini ‘more’ menüsü altına aldık. Kullanıcı isterse istediği özellikleri ana menüye ekleyebilir ve kullanabilir. Sohbet odalarında insanların kendi kimlik ve telefonları saklayarak sohbet edebildikleri ‘Sosyal’ özelliği bizim ülkemizde çok sevilmedi. Biz de Türkiye mağazasında bu özelliği kaldırdık.

Kullanıcılar öteki uygulamalardan alışık oldukları arşivleme, sohbetleri okundu-okunmadı olarak belirleme, font değiştirme üzere özellikleri de BiP’de görmek istedi. Biz de sahanın gereksinimlerini dinleyerek birinci planda yapılması gereken bu özellikleri uygulamaya ekledik. Ayrıyeten engelli kullanıcıların da erişilebilirlik manasında rahat kullanılması için geliştirmeler yaptık.

En son ‘sohbet taşıma’ özelliğini getirdik. Uygulamayı indirmenin faal kullanıma dönmesinin önünde en büyük pürüzün aslında insanların platforma kitle olarak gelip mevcutta kullandıkları uygulamalarda yer alan sohbetleri öteki uygulamaya almanın güç olduğunu düşünmeleri ve eski platformları kullanmaya devam etmeleri olduğunu gördük. Bu manada da otomatik olarak kişisel konuşmaları ve kümeleri oluşturan ve BiP’e taşıyan özelliğimizi kullanıma sunduk. Beşerler artık basitçe öteki platformdaki konuşmalarını BiP’e taşıyabilir hale geldi. Bundan sonra da yapacak çok işimiz var. En büyük avantajımız sahayı dinlememiz. Bugün BiP’i öbür uygulamalarla kıyasladığımızda birçok üstünlüğü de var. Bunların öne çıkacağını ve kullanıcılarımızın bunlara alışarak çok daha ileriye gideceğimizi düşünüyorum.

Bugün Whatsapp diyor ki ‘ben para transferi getireceğim, bunu Hindistan’da Brezilya’da yapacağım oradaki mevzuatlara göre…’ Biz bunu esasen yıllar evvel yaptık. Bugün BiP’ten rastgele bir IBAN’a ya da hesap numarasına gereksinim olmadan telefon numarasına para transferi yapabiliyorsunuz. Siz çocuğunuza harçlık gönderebiliyor, faturalarınızı buradan ödeyebiliyor, İstanbul Kart’ı BiP üzerinden doldurabiliyorsunuz. Önümüzdeki çok kısa bir periyotta birçok ödeme sürecini BiP üzerinden yapabiliyor duruma geleceksiniz. Öteki uygulamalar da olmayan yetkinliklerimizi kullanıcılarımıza anlatıp, oradaki eksiklikleri de tamamlayıp daha harika bir hizmet vermeyi diliyoruz.

Başa dön tuşu