Mozilla, Reklamları Etkileyen Bir Site Geliştirdi

İnternet kullanıcıları, karşılarına çıkan reklamlardan yılmış durumdalar. Birtakım kullanıcılar bu durumdan kurtulmak için reklam engelleyiciler kullanıyor olsalar bile kimi internet sitelerine giriş yapabilmek için reklam engelleyici uygulamaların kapatılması gerekiyor ve bu bile kullanıcılar için önemli boyutlarda can sıkıyor.

İnternet sitelerinin yöneticileri, kullanıcılara gösterdikleri reklamlarla geçimlerini sürdürmeye çalışıyorlar. Bu mevzuda aslında reklamlar, büsbütün masumane gayelerle internet sitelerine ekleniyor lakin bu durum, kullanıcılar için ziyadesiyle karışık internet sitelerine ve kasmalara neden oluyor. 

İnternet siteleri, kullanıcılara reklam vermek için “çerez” olarak bilinen datalardan faydalanıyorlar. Çerezler kullanıcıların arama geçmişleri ve alışveriş sitelerinden satın aldıkları eserler üzere bilgileri kullanarak, kullanıcılara bunlara uygun eserler göstermeye çalışıyorlar. Bu da kullanıcıların bu durumu genelde sorgulamalarına neden oluyor. Lakin Mozilla, reklam verenlerin başını karıştırmak için etkileyici bir internet sitesi oluşturmuş durumda.

Mozilla'nın bu bahiste geliştirmiş olduğu sistem, 100 farklı internet sekmesinin birebir anda çalışmasını sağlıyor. Şayet Mozilla'nın geliştirdiği bu internet sitesine girerseniz, tarayıcınızda 100 farklı sekme açılıyor ve bu sekmelerde farklı eser kümelerine ilişkin reklamlar bulunuyor. İlerleyen birkaç gün boyunca hiçbir vakit aramadığınız eserlerin reklamını görüyorsunuz.

Mozilla'nın bu internet sitesinin ismi Track This. Burada bulunan ilişkiyi kullanarak erişebildiğiniz internet sitesi, ziyadesiyle kolay bir arayüze sahip. Dört farklı kategori bulunuyor ve bu kategorilerin bir adedini seçerek “Track This” butonuna tıklıyorsunuz. Akabinde da son bir uyarıyı onayladıktan sonra 100 sekme tarayıcınızda açılıyor. 

  • Not: Bu süreç internet tarayıcınıza fazla yük bindirecektir. Bu yüzden tarayıcınızda çökme sorunu yaşayabilirsiniz. Denemeniz tavsiye edilmez lakin tekrar de denemek isterseniz yaşanabilecek meselelerin sorumluluğu sizlerdedir.

  • Not: İnternet tarayıcınızın ayarlamalarını kendinize nazaran özelleştirmiş olabilirsiniz. Bu bağlamda şayet internet tarayıcınızı yine çalıştırdığınız vakit kaldığınız sekmeleri görmeye devam ediyorsanız bu internet sitesini ziyaret etmeden evvel kesinlikle başlangıç ayarlarınızı belli bir site için yapın. 100 sekmenin açılmasıyla birlikte yaşanabilecek çökme sorunu, sonraki başlatmanızda kısır bir döngüye giriyor ve durumu kurtarmak için internet tarayıcınızı evvel kaldırmanız akabinde da yine yüklemeniz gerekiyor.

Başa dön tuşu