Instagram Beğenileri Kaldırmaya Başladı

Geçtiğimiz aylarda platformdaki beğeni özelliğini gizleyeceğini açıklayan Instagram, bu hususta test çalışmalarına başladı. Olayın çıkış kaynağı ise platformun lideri Adam Mosseri’nin cumartesi günü Twitter hesabından yaptığı açıklama.

Mosseri, yaptığı açıklamada testin birtakım ABD kullanıcılarını kapsadığını ve bu kullanıcılardan geri bildirim beklediğine değindi. Kullanıcılar, Mosseri'nin gönderisi altında ikiye bölünmüş durumdalar.

Instagram'ın lideri Adam Mosseri’den 'beğeni' açıklaması:

“Dikkat! Bu yıl Instagram’da beğenileri gizlemeyi pek çok farklı ülkede test ettik. Bu testleri, gelecek hafta ABD’deki insanların küçük bir kısmını kapsayacak biçimde genişletiyoruz. Geri bildiriminizi dört gözle bekliyorum.”

Özellik aktif olarak kullanılmaya başlandığında paylaşımın sahipleri, yaptıkları paylaşıma ne kadar beğeni geldiğini görebilecek fakat takipçiler bu sayıyı göremeyecek. Bu durumun tam aksisi formda kullanıcılar, başkalarının yaptığı paylaşımlara ne kadar beğeni geldiğini de göremeyecek. Bunun yerine gönderilerin altında “… ve başkaları tarafından beğenildi” biçiminde bir yazı yer alacak.

İşte Instagram’ın bu atağına gelen birinci yansılar ve yorumlar:

110 milyondan fazla kullanıcısıyla ABD, Instagram’ın en çok kullanıcıya sahip olduğu ülke. Bu kullanıcıların birçoğu ise şirketin beğenileri gizlemesinden memnun değil zira beğeni görüntüleme özelliğinin, Instagram’ı Instagram yapan en tanınan özelliklerinden biri olduğunu düşünüyorlar.

Kullanıcılar, Twitter üzerinden Instagram'ı topa tuttu:

“'Geri bildiriminizi dört gözle bekliyorum.' Evet, emin ol herkes Instagram’ı silmeye başladığında göreceksin.”

“Kelimenin tam manasıyla kimse bunu istemiyor, biz yalnızca kronolojik sistemi geri istiyoruz…”

“Neden? Öyleyse neden beğeni butonu var? Neden bir şey yükleyelim? Instagram’ı neden yükleyelim? Bunu kim ortaya çıkarıyor? Lütfen onu geri bildirim departmanına taşıyın!”

Yapılan bu hareketi takdir edenler de yok değil:

“Paylaşımlarının nedeni beğeniyse, senin için çok üzülüyorum.”

“Instagram, bizi bağımlı kılan şeyleri teşvik etmek yerine içerik odaklı olacak. Teşekkür ederim.”

Instagram’ın bu özelliği ülkemizde yürürlüğe sokup sokmayacağı bilinmiyor. Pekala sizin bu husus hakkındaki fikirleriniz neler? Instagram, bireylerin psikolojisini dahi bozan bu beğeni çılgınlığı özelliğini kaldırarak hakikaten gerçek bir atak mi yapıyor? Bu husustaki fikir ve görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu