Nokia, Saniyede 50.8 Terabit ile Veri Rekoru Kırdı

Finlandiya'nın Uusimaa bölgesinde bulunan bir kent olan Espoo, Etisalat firmasının BAE’deki fiber ağı üzerinden yapılan tek taşıyıcılı terabit bilgi transferi testinde tarihi bir rekora sahne oldu. 

Bu alanda dünyanın birinci saha denemesi olarak kayıtlara geçen test sırasında, her biri saniyede 1.3 terabit net bilgi suratına sahip olan çoklu dalga uzunlukları kullanılarak, saniyede 50.8 terabit bilgi başarılı bir formda iletildi. Kelam konusu paha, Game of Thrones dizisinin tamamının HD olarak iki saniyeden daha kısa bir müddette indirilmesi manasına geliyor.

Etisalat Ağ Geliştirme kısmının lider yardımcısı Esmaeel Alhammadi, “Optik ağımızın saniyede 50 terabitin üzerinde kapasite ile çalıştığını göstermek için Nokia Bell Labs ile paydaşlık kurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Ağ kapasitesinin artırılması, 5G taşınabilir internet, fiber ve Bilgi Merkezi Orta Teması (Data Center Interconnect – DCI) üzere bahislerde çok daha tesirli tahliller sunmamızı sağlayacak” dedi.

Nokia Optik Ağ Bağlantısı Müdürü Sam Bucci ise 5G teknolojisinin bant genişliğini dinamik bir biçimde artırabilen bir ağı mecburî kıldığını söz etti. Etisalat ile çığır açan bir deneme gerçekleştirdiklerini belirten Bucci, “Nokia olarak müşterilerimize en uygun maliyetle optik ve efektif bir ağ trafiği oluşturma taahhüdümüzü yerine getiriyoruz” şeklinde konuştu. 

Başa dön tuşu