Spotify’da Çalma Listesi Oluşturabileceğiniz 5 Site

Akıllı telefon bölümünün gelişmesi ve internet kullanımın yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımıza yeni dallar katıldı. Bu bölümlerden yıldızı en çok parlayansa hiç elbet çevrimiçi müzik platformları oldu. 

Şu an için piyasada çok sayıda çevrimiçi müzik platformu var. Spotify, Apple Music, Amazon Music ve YouTube Music çevrimiçi müzik platformlarından en çok kullanılanları. Bunların en başındaysa herkesin kestirim edebileceği üzere Spotify geliyor. Yapılan son açıklamalara nazaran Spotify'ın aylık fiyatlı abone sayısı 108 milyona ulaşmış durumda ve bu durum, öteki geliştiricilerin de iştahlarını kabartıyor. Artık bahsedeceğimiz internet siteleriyse, Spotify kullanıcılarının diledikleri gibi çalma listeleri oluşturabilmesini sağlıyor. 

İşte Spotify için çalma listeleri oluşturabileceğiniz birbirinden kullanışlı 5 internet sitesi

Moodify

Moodify, Spotify hesabınızla kontaklı olarak çalışan bir internet sitesi. Oluşturmak istediğiniz çalma listesini belirleyeceğiniz kriterler doğrultusunda otomatik olarak oluşturan bu internet sitesi, Spotify hesabınızdan sıklıkla dinlediğiniz müzik, müzikçi ve müzik tiplerini göz önünde bulundurarak ortaya uygun bir iş çıkarıyor. 

Yapmanız gereken tek şeyse ekranın üst kısmında bulunan değişkenleri dilediğiniz üzere ayarlamak ve “Search artists or track for recommendation seed” yazan kısma dilediğiniz müzikçinin yahut müziğin ismini girmek. “CREATE PLAYLIST” butonuna tıkladığınız vakitse yeni çalma listeniz, Spotify hesabınıza otomatik olarak eklenmiş olacaktır.

MagicPlaylist

MagicPlaylist, müzikçilerden çok müzik odaklı çalışan bir internet sitesi. Örneğin son periyotlarda dinlemeye doyamadığınız bir müzik var. İnternet sitesine Spotify hesabınızla giriş yaptıktan sonra “Type a song tittle” yazılı kısma o şarkıyı girdiğiniz vakit, sistem sizin için otomatik olarak bir müzik listesi hazırlıyor. Hazırlanan liste, belirlediğiniz müziğe emsal müzikleri sizler için bularak hem yeni müzikler keşfetmenizi hem de tıpkı ruh halinde kalmanızı sağlıyor.

MagicPlaylist'in yararlı avantajlarından bir tanesi sizin için oluşturulan çalma listesi üzerinde oynamalar yapabilmeniz. Örneğin uzun bir seyahate çıkacaksanız MagicPlaylist'i kullanarak 3 saatlik bir çalma listesi oluşturabileceğiniz üzere, 1 saatlik daha kısa bir çalma listesi de oluşturabiliyorsunuz. Ayrıyeten oluşturduğunuz çalma listesine isim de verebiliyor ve kapalılık ayarlamalarını da yapabiliyorsunuz.

Discover Quickly

Discover Quickly, iki Spotify çalışanı tarafından geliştirilmiş olan bir internet sitesi ve aslına bakacak olursak ziyadesiyle kullanışlı. Bu internet sitesi aslında, yeni müzikler keşfedebilmenizi, bu müziklerin kısa hallerini dinleyebilmenizi ve bu sayede bir çalma listesi oluşturmanızı sağlıyor. Yapmanız gereken şeyse bu internet sitesine Spotify hesabınızla giriş yapmak ve yeni müzikler keşfetmek.

Giriş yaptıktan sonra üst tarafta çeşitli menülerin olduğunu göreceksiniz. Bu menülerde, daha evvelce oluşturduğunuz çalma listeleri, kaydettiğiniz müzikler, takip ettiğiniz müzikçiler ve Spotify tarafından oluşturulan çalma listeleri yer alıyor. Bu değişkenleri kullanarak karşınıza çıkan müziklerin üzerine farenizi götürdüğünüzdeyse müzikler, otomatik olarak çalmaya başlıyor. Müziğin üzerine tıkladığınız andaysa oluşturmaya başladığınız çalma listesine ekleniyor. Dilediğiniz müzikleri ekledikten sonraysa sağ üst kısımda müziklerin numarasının yer aldığı kısma tıklıyorsunuz ve çalma listenizi kaydediyorsunuz. Dilerseniz müzikleri otomatik olarak indirebileceğiniz bir seçenek de mevcut.

Play Later

Play Later'ın kullanıcılara sunduğu hizmetse direkt yeni çıkan albümler. Bu internet sitesini kullanarak Spotify'a en son eklenen albümleri görüntüleyebiliyor ve ilginizi çeken bir müzikçi olduğu halindeyse, otomatik olarak o albümü çalma listesi olarak kaydedebiliyorsunuz. 

Bu internet sitesine giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken tek şeyse yeni çıkan albümleri incelemek ve “PLAY LATER” yazılı butona tıklamak. Akabinde Spotify uygulamasına gidebilir ve yeni çalma listenizi dinlemeye başlayabilirsiniz.

Shuffle Spotify

Shuffle Spotify isimli internet sitesiyle yeni müzikler keşfetmek isteyen Spotify kullanıcıları için biçilmiş kaftan. İnternet sitesinde rastgele bir seçim yapamıyorsunuz. Sisteme giriş yaptıktan sonra çalma listenize bir isim veriyor, listedeki kesim sayısını belirliyor ve ardınıza yaslanıyorsunuz. Shuffle Spotify, sizler için tanınan modüllerden oluşan bir liste hazırlıyor.

Eğer sizlerde Spotify uygulamasında otomatik olarak çalma listeleri oluşturmak isterseniz, üstteki platformlardan rastgele bir adedini kullanabilirsiniz.

  • Not: Üstte gösterilen internet sitelerinin Spotify ile rastgele bir ilgisi bulunmamaktır. Hasebiyle bu internet sitelerine vereceğiniz kullanıcı bilgilerin tüm sorumluluğu kendinize aittir.
  • Editör notu: Bu internet siteleri üzerinden oluşturacağınız çalma listelerinin Spotify hesabınıza aktarılması biraz vakit alabiliyor. Bu mühlet birden fazla vakit birkaç dakikayla hudutlu lakin “Moodify”, çalma listesini Spotify'a aktarmak için bir oldukça bekletiyor.

Başa dön tuşu