Google Chrome Hala Dünyanın En Popüler Tarayıcısı

Tarayıcı pazarında son liderlik tablosu muhakkak oldu ve birinciyi kestirim etmek güç değil. Microsoft'un Chromium tabanlı yeni tarayıcısı Edge'e karşın, Google Chrome için endişelenecek bir durum görünmüyor ve tarayıcı pazarında rakiplerine baht vermeyecek şekilde hakimiyetine devam ediyor.

NetMarketShare tarafından sağlanan bilgiler, Google Chrome'un Ekim 2019'da bir evvelki aya nazaran çok az bir düşüş kaydettiğini gösteriyor. Fakat 10 kullanıcıdan yaklaşık 7'si hala Google'ın tarayıcısını tercih ediyor. Google Chrome'un Eylül ayında %68,33 olan hissesi Ekim ayında %67,39'a indi.

Diğer yandan 2. sırayı garanti altına alan Mozilla Firefox'un kullanım oranı iki ay evvel % 8,68'di ve Ekim'de ayında küçük bir düşüşle % 8,63'e geriledi. Ancak Google Chrome ile ortasındaki %58,76'lık farka bakılırsa, Firefox'u ikinci sıra mahkumiyetinden kurtulamayacak üzere görünüyor.

Internet Explorer artık güvenlik yamaları dışında yenilik almadığı halde en çok kullanılan 3. masaüstü tarayıcısı olmaya devam ediyor. Elbette Windows işletim sistemlerinde varsayılan tarayıcı olarak gelmesinin tesiri büyük. Lakin Microsoft, kullanıcılarını Microsoft Edge'e geçmeye teşvik ediyor. Internet Explorer şu anda %6,39'luk pazar hissesine sahip ve Microsoft Edge ise %6.09'da kaldı. Öteki yandan Apple'ın Safari tarayıcısı %4.81 ile Edge'in çabucak gerisinde yer aldı.

Microsoft, Edge'i 2020'nin başında istikrarlı bir yapıyla pazara sunmaya çalışıyor. Fakat Chrome'un pazar hissesi, bu planlarının önündeki en büyük pürüz ve uzun bir müddet boyunca tablo değişmeyecek üzere görünüyor.

Başa dön tuşu