Pakistanlı Politikacı, GTA 5 Uçak Videosunu Gerçek Sandı

Gittikçe artan deepfake görüntülerinin da tesiriyle Pakistan'dan bir siyasetçi, hâlâ gerçek hayattan manzaraları bilgisayarda üretilmiş imajlar ile karıştırıyor üzere görünüyor. Lokal siyasetçi, bir pilotun son anda bir faciayı engellemek ismine tırdan kaçış yaptığı bir görüntüyü paylaşarak pilota övgülerde bulundu. Burada garip olan durumsa görüntülerin GTA 5'ten elde edilmiş imajlar olmasıydı.

Pakistan'ın Awami Tehreek bölgesinin genel sekreteri Khurram Nawaz Gandapur, görüntüyü paylaştıktan kısa bir müddet sonra olayı anladığı anda sildi lakin kimi kullanıcılar, bu paylaşımı çoktan arşivlemişlerdi. Tweet'i aşağıdan okuyabilirsiniz.

“Felaketle sonuçlanabilecek olan bir uçağın kıl hissesi kaçışı. Pilotun akıllılığı sayesinde süper bir kurtarış.”

Tahmin edebileceğiniz üzere Twitter'ın “troll” olarak nitelendirilebilecek kullanıcıları, Gandapur'un etrafını çevirmekten geri durmadılar. Bir kullanıcı, durumu şöyle açıkladı:

“Merhaba, bu bir simülasyon görüntüsüdür. Bu üslup durumlar gerçek hayatta mümkün değildir. Şayet olsaydı KLM ve Panam'ın çarpışması engellenebilirdi. Fizik öğrenmeniz gerekiyor.”

İlgili görüntünün orijinalini merak ediyorsanız aşağıdan izleyebilirsiniz.

Gandapur, son vakitlerde teknolojiyle başı kaygıya giren tek yetkili değil. Birkaç hafta öncesinde bir diğer yönetici, Facebook'tan canlı yayınladığı bir konferans sırasında artırılmış gerçeklik filtrelerini açık unutmuştu ve olay toplumsal medyada gündeme oturmuştu.

Başa dön tuşu