Razer, Erkeklere ‘Çöp’ Diyen Yayıncının Sponsorluğunu Kesti

Genellikle Facebook üzerinden yayın yapan Brezilyalı yayıncı Gabriela Cattuzzo, “Erkekler çöp” yazan tweeti sebebiyle Razer'ın 'influencer' programından men edildi. Razer Brezilya, durumu 'aşırıcılık' olarak nitelendirdi.

Cattuzzo, geçtiğimiz hafta mekanik bir boğaya binerken çektiği bir fotoğrafı paylaştı. Bir Twitter kullanıcısı, bu tweete karşılık olarak “Bana istediğin kadar binebilirsin” yazdı. Cattuzzo, tweete “Kadınlar latife yapsa bile bayanları cinsel nesne olarak gören bir aptal her vakit var, değil mi? Bu yüzden bütün erkekler çöp” formunda bir yanıt verdi.

Cattuzzo, bu tweetinin akabinde “Aptal olmayan ve azınlıkta olan erkekleri tenzih ediyorum” formunda bir tweet attı.

Cattuzzo'nun attığı tweetin geniş bir kitle tarafından görülmesinin akabinde Brezilyalı yayıncı birçok kişinin tenkidine maruz kaldı.

Razer, 24 Haziran 2019 tarihinde durumu ele aldığı bir tweet paylaştı:

“Razer Brezilya, influencer'larının fikirlerinin kendi şirket görüşlerini desteklemesini beklemektedir. Razer'ın görüşleri ortasında da cinsiyet, din, siyasi parti ayrımı ya da aşırıcılık ve hoşgörüsüzlüğün rastgele bir çeşidi hiçbir vakit bulunmamıştır. Başlangıçtan bu yana oyuncular olarak her türlü önyargı ve klişe telaffuzla karşılaştık lakin bu durum tekrarlanmayana kadar bu hususla ilgili uğraş etmeye devam edeceğiz.”

Razer, Cattuzzo'nun önümüzdeki hafta bitecek olan kontratını yenilemeyeceğini belirtti. Razer'ın paylaşımının akabinde Twitter kullanıcısının yorumu konusunda özür dileyen Cattuzzo, kendini savunmasından pişman olmadığını da ekledi.

Başa dön tuşu