Rusya ve Çin’i sosyal medya üzerinden sıkıştırıyorlar

Sosyal ağ tahlil firması Graphika ve Stanford İnternet Gözlemevi’nin yakın tarihli bir raporu Rusya, Çin, Afganistan, İran üzere ülkelerde “Batı yanlısı anlatıları teşvik etmeyi” amaçlayan, kimileri saklı ve kimileri daha az olan bir dizi operasyonu ortaya çıkardı.

Rapora nazaran, Twitter ve Meta, platform manipülasyonlarını ve eşgüdümlü özgün olmayan davranış kurallarını öne sürerek bu ayın başlarında bir küme hesabı platformlarından kaldırdı. Hesapların aktifliğini tahlil eden araştırmacılar, hesapların yabancı hükümetleri eleştirmek yahut desteklemek için kampanyalar yürüttüğünü ve yıllardır kültür ve siyaseti teklif ettiğini buldu. Rapor, bunun bazen ABD hükümeti ve ordusu tarafından desteklenen haber sitelerinin temaslarını paylaşarak yapıldığını söylüyor.

Rusya ve Çin’i toplumsal medya üzerinden sıkıştırıyorlar

Analiz edilen bilgiler, 146 Twitter hesabından (299.566 sefer tweet attı), 39 Facebook profilinden ve 26 Instagram hesabının yanı sıra 16 Facebook sayfası ve iki Facebook kümesinden geldi. Birtakım hesapların gerçek beşerler üzere görünmesi gerekiyordu ve AI tarafından oluşturulan profil fotoğrafları kullandılar. Meta ve Twitter, kampanyaların gerisindeki rastgele bir kuruluş yahut kişinin ismini bilhassa belirtmedi, lakin tahlillerinin, bunların ABD ve Büyük Britanya’dan kaynaklandığına inanmalarına yol açtığını söyledi.

Rapor birebir vakitte, Twitter’ın eski güvenlik şefi Peiter “Mudge” Zatko’nun şirketi gevşek güvenlik uygulamalarıyla ve platformundaki botların sayısını yanlış tanıtmakla suçlayan bomba ihbarcı raporunun çabucak akabinde geldi ve Twitter şiddetle reddedildi.

İnternet Gözlemevi çalışanı Shelby Grossman, bu kampanyaların erişimi ve tesirinden bahsederken, biraz can sıkıcı bir haber veriyor; Rapora nazaran, “incelediğimiz gönderilerin ve tweet’lerin büyük çoğunluğu bir avuç beğeni yahut retweet’ten fazlasını almadı ve belirlediğimiz kapalı varlıkların yalnızca %19’unun 1000’den fazla takipçisi vardı.” Dahası, en çok takipçisi olan iki hesap açıkça ABD ordusuna bağlı olduklarını söyledi.

Başa dön tuşu