‘Skype for Business Online’, 2021 Yılında Emekli Olacak

Microsoft’un Teams isimli bloğunda yayınlanan bir iletide, Akıllı Bağlantı Eserleri Pazarlama kümesinin kıdemlilerinden James Skay, Skype for Business Online’ın 31 Temmuz 2021 tarihinde kaldırılacağını açıkladı. Hizmet, artık Office 365 servisi ile gelmeyecek.

2016’nın son aylarında duyurulan Teams blogu, Microsoft’un Slack ile rekabet içerisinde olan uygulaması ve geçtiğimiz yılın Ağustos aylarından itibaren yavaş yavaş Skype for Business’in yerini almaya başladı. Şaşırtan olan ise şirketin Mart ayının başında yaptığı açıklamada, Mac’teki Skype Meetings uygulamasının yerini Teams’in değil, Skype for Business Online’ın alacağını söylemesiydi.

Bahsettiğimiz sonlandırma tarihinin ötesinde yeni Office 365 eklentilerinin 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren Skype for Business Online’dan çok direkt Teams uygulamasına ekleneceğini de belirtelim.

Bugün yapılan açıklama, Skype’ın tüketici sürümünü yahut Skype for Business sunucusunu etkilemiyor. İki hizmet de muhtemelen belirtilen tarihe kadar çalışmaya devam edecektir. Bildiğiniz üzere Microsoft, Slack’e rakip olarak Teams uygulamasını çıkarmıştı ve çalışanlarına Slack’i kullanmalarını yasaklamıştı. Microsoft, Teams üzerine ağırlaşmak istediği için Skype for Business Online’ı gözden çıkarmış olabilir.

Başa dön tuşu