Son 10 Yılda Viral Olmuş En İyi 17 Video

YouTube'un 2005'de Twitter'ın ise 2006'da hayatlarımıza girmesinin akabinde görüntüler da hayatlarımızda değerli bir yer edinmeyi başardılar. Lakin kimse viral görüntülerin nasıl ya da neden ortaya çıktığını bilmiyor. Sempatik bir çocuk görüntüsünün nasıl milyonlarca izlenme aldığı ya da sempatik kedi görüntülerinin nasıl bu kadar çok izlenme aldığı bilinmiyor. 

2010'lu yıllara baktığımız vakit da durum birebir. Kimi görüntülerin neden bu kadar ünlendiği ve nasıl yayıldığı günümüzde bile bilinmiyor. Çabucak çabucak hepimiz son 10 yılda çıkan viral görüntüleri hatırlıyoruz. Biz de bu videoları sizler için derledik.

Double Rainbow (2010):

“DOUBLE RAINBOW! It's SO INTENSE!” sözleri Paul “Bear” Vasquez'e aittir. Kaliforniya'daki Yosemite Ulusal Parkı'nın çabucak dışındaki ön bahçesinden iki çarpıcı gökkuşağını çektiği görüntü internette viral olmayı başarmıştı. Bugün Çift Gökkuşağı Adam olarak bilinen adamın ve görüntünün neden bu kadar ünlü olduğu hala bilinmiyor. 

Bed intruder (2010):

Yerel haberlerde yer alan videonun konusu ise Alabama'da yaşayan Kelly Dodson isimli bayanın, bir adamın kendisine saldırmak için penceresine tırmandığını söylemesiyle başlıyor. Akabinde kardeşiyle yapılan röportajda kardeşinin kullandığı “Y'all need to hide your kids, hide your wife, and hide your husband 'cause they're rapin' everybody out here” sözleri  Gregory Brothers tarafından remixlenerek bir müzik oluşturuluyor. Bu müzik da vaktinde tam olarak 144 milyon izlenme almayı başarmış. Görüntüden elde edilen gelirin bir kısmının ise atağa uğrayan ailenin konutlarını daha inançlı hale getirmek için harcandığı söyleniyor.

Nyan Cat (2011):

Bu görüntüde ise animasyon haline getirilmiş ve art tarafından gökkuşağı çıkartan bir kedi var. Görüntü hakkında söylenebilecek daha fazla bir şey yok.

Friday (2011):

Hafızalarımızda yer edinmeyi başarmış bir müzikle karşımızda Rebecca Black'in Friday müziği var. Hepimiz hayatlarımızın bir devrinde bu şarkıyı duymuş ya da dinlemişizdir. Aslında anlamsız kelamlardan oluşan bu müziğin 13 yaşındaki Rebecca Black'in doğum günü ikramı olması gerekiyordu. Klip çekimleri için 4,000 dolar harcanan bu hudut bozucu derecede bağımlılık yapan müzik, o yıllarda listelerin en üst sıralarında yer almayı başarmıştı. 

Kony (2012):

Kony 2012, Uganda kültürüne ve milis başkanı olan Joseph Kony'e karşı harekete geçilmesini teşvik eden siyasi bir hareket olarak ortaya çıkmıştı. Lakin görüntü popülaritesinin doruklarındayken işler güzelce garipleşmişti. Görüntünün yönetmeni Jason Russell, San Diago'daki kamuoyu bozukluğunu tüm çıplaklığıyla sinemaya çekmeye çalışıyordu. Ancak direktörün ailesi, onun Kony görüntüsünün inanılmaz popülaritesinden ötürü “reaktif psikoz” hastalığıyla uğraştığını ve acı çektiğini lisana getirdiler. Viral görüntülerin bazen karanlık istikametleri de ortaya çıkabiliyor.

Gangnam Style (2012):

Sırada yeniden hepinizin hatırlayacağı bir müzik var. Akıllarımızda hem müziğiyle hem de dansıyla yer etmeyi başarmış olan Gangnam Style, 2012 yılında yayınlandıktan 5 ay sonra milyarlarca izlenmeye ulaşmayı başarmıştı. Dansıyla milyonları tesiri altına almayı başarmış olan Güney Koreli Psy, tahminen de en başarılı periyotlarından birini geçirmişti. Müziğin klibindeki dans da tüm dünyayı tesiri altına almayı başarmıştı.

Call Me Maybe covers and lip dubs (2012):

Carly Rae Jepsen'in Call Me Maybe müziği 2012 yılının en çok dinlenen müziklerden biri olmayı başarmıştı. Ayrıyeten müzik düzinelerce görüntünün da ilham kaynağı olmayı başarmıştı. Bunlardan en ünlülerinden biri ise Harvard erkek beyzbol kadrosunun çektiği görüntü olmuştu. Görüntüyü üstten izleyebilirsiniz.

What Does the Fox Say? (2013)

Gangnam Style üzere bir anda ünlenen What Does the Fox Say? müziği bir MadLibs oyunundan çıkan elementler bir ortaya getirilerek oluşturulmuştu. Norveçli bir güldürü ikilisi olan Ylvis tarafından yapılan müzikte tilkilerin nasıl bir ses çıkardığı tanımlanmaya çalışılıyor. Not: Hala tilkilerin ne söylediğini bilmiyoruz.

Harlem Shake (2013):

Harlem Shake, DJ Baauer tarafından 2013'te çıkarılan hit bir müzikti, lakin tıpkı Call Me Maybe üzere, cihan onu ele geçirdiğinde büsbütün farklı bir şeye dönüştü. Üstte izleyebileceğiniz Norveç ordusu üzere, Simpsons'lar üzere ve birçok örnekleri bu akıma kapılmıştı. Tüm dünyayı tesiri altına alan akımlardan biri olmayı başarmıştı.

Ice Bucket Challenge (2014):

Aslında viral görüntüler ya da akımlar ortasındaki en manalı çalışmalardan biri bu akım olmuştu. ALS hastalığına farkındalık yaratmak için ortaya çıkan bu akımda beşerler başlarından aşağıya bir kova dolusu buzlu su döküyordu. Bu durum ise ALS hastalarının yaşamış olduğu durumun kısa bir örneği olarak hissediliyordu. İnsanların birbirine meydan okumasıyla daima olarak büyüyen bir yapıya sahip olan bu akım Bill Gates üzere ünlü isimler tarafından bile yapılmıştı.

Tiny Hamsters Eating Tiny Burritos (2014):

Bu görüntü için ise söylenebilecek pek bir kelam yok. Yalnızca çok tatlı olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.

Pizza Rat (2015):

Aslında yalnızca bir pizza dilimini New York'taki bir metro istasyonuna gerçek sürükleyen sıçanın olduğu görüntü beşerler tarafından ünlü çizgifilm karakteri olan Usta Splinter'ı anımsattığı için bu kadar çok izlenme elde etmeyi başarmış.

Pen-Pineapple-Apple-Pen (2016):

Bu görüntü için ise söylenecek pek fazla kelam yok. Esasen müziğin içerisinde geçen pek fazla kelam de yok. Japon komedyen Kazuhito Kosaka'nın ortaya çıkarttığı bu müzik da bir vakitlerin en ünlü müziklerinden biri olmayı başarmıştı.

Water bottle flipping (2016):

Michael Senatore'nin kendi okulundaki yetenek şovlarından birinde yaptığı şişeyi fırlatıp havada tam cins atmasını sağladıktan sonra düz bir halde tabana oturmasını sağladığı bu görüntü, bir anda beşerler ortasında yayılmaya başladı. Birçok insanın ellerindeki objeleri bilhassa de su şişelerini fırlatarak bu hareketi yapmaya çalıştıklarına daima birlikte şahit olmuştuk.

BBC Dad (2017):

Profesör Robert Kelly, Güney Kore'deki meskeninde BBC ile Skype röportajı yapmaya çalışıyordu. Bu sırada ise evvel 4 yaşındaki kızı akabinde 8 aylık oğlu objektiflere girmeyi başardı. Kelly'nin eşi çocukları odadan çıkarsa bile artık ne vakit Profesör Robert Kelly ile bir röportaj yapılacak olsa izleyicilerin gözleri ofisin kapısına odaklanıyor.

Yanny/Laurel (2018):

Bir vakitler ortaya çıkmış olan elbisenin rengi ile ilgili tartışma bu görüntü ile farklı bir boyuta taşınmıştı. “Yanny” ya da “Laurel” duyan beşerler ikiye ayrılmıştı.

Dad and babbling baby (2019):

Komedyen D.J. Pryor ve 19 aylık oğlu Kingston, TV gösterisi olan İmparatorluğu finalini tartışıyor üzere görünüyor. Ama harika bir zamanlamaya sahip olan Kingston babasının kelamlarını daima olarak çıkarttığı sözlerle kesmeyi başarabiliyor. İkili daha sonra bu içeriği babalar günü reklamı olarak da kullandı. 

Sizler bu görüntüler hakkında ne düşünüyorsunuz? Aklınızda en çok kalan ya da sizi en çok etkileyen görüntü hangisiydi? Yorumlarda belirtebilirsiniz.

En Yeni Haberler
  1. Dünya, Snowpiercer’daki Üzere Bir Buz Kıyameti Yaşayabilir mi?

  2. Araştırmacılar, Yeni Keşfedilen Yıldızlararası Cismin Nereden Gel…

  3. Instagram İçin En Ülkü İmaj Oranı Nasıl Seçilir?

  4. Android İşletim Sistemini Bugünlere Getiren 10 Özellik

  5. OnePlus CEO’su Pete Lau, OnePlus 8’in 5G İle Geleceğini İma Etti

  6. Tesla, Tam Otonom Sürüş Özelliğinin Fiyatında Artışa Gitti

  7. The Elder Scrolls Online’ın Gelecek Yıllarda da Güncelleme Alacağ…

  8. BİM, Aktüel Kampanyasıyla Önümüzdeki Hafta HP Notebook Satacak

  9. Ürünlerin Tüm Bilgilerini Gösteren Barkod Okuyucu Uygulamalar

  10. İskoçya, Plastik Kulak Temizleme Çubuklarını Yasakladı

Başa dön tuşu