Tam 144 Ülkeden Mektup Arkadaşı Bulan Site: Inperpals

Yabancı lisan öğrenmenin adeta bir tabu olduğu ülkemizde, gerek iş hayatında gerekse toplumsal hayatta ikinci bir yabancı dil bilmenin önemi her geçen gün daha da artmakta. Bir vakitler tanınan olan yabancı lisan eğitim setleri ise internet ve akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle yerlerini akıllı telefon uygulamalarına ve web sitelerine bıraktı. 

İnsanların öğrenmek istedikleri lisanı, hem sosyal bir ortam içerisinde hem de lisanın kendi sahibinden öğrenme fikri ise bir çok web sitesini harekete geçirdi. Bu fikri temel alan ve kullanıcılara karşılıklı lisan alışverişi imkanı sunan web sitelerinden bir tanesi de Interpals.

Interpals tam olarak nedir?

1998 yılında, hem lisan öğrenmek hem de yalnızların yalnızlıklarını bir modül dindirebilmek için kurulan Interpals,uluslararası bir mektup arkadaşı bulma sitesidir. Temelde karşılıklı olarak lisan alışverişini amaçlayan bu site, tıpkı vakitte farklı ülkelerden yeni arkadaşlıklar kurmak için son derece faal bir toplumsal platformdur.

Interpals’e nasıl kayıt olunur?

İlk olarak buraya tıklayarak siteye ulaşabilirsiniz. Ana sayfada karşımıza çıkan “Sign in with Facebook” yazısına tıklayın ya da “Sign up with email”i seçerek bir hesap açın. Daha sonra My Profile kısmından profil fotoğrafınızı değiştirebilir ve öğrenmek istediğiniz dil doğrultusunda profilinizi özelleştirebilirsiniz.

Interpals’in göze çarpan özellikleri:

  • En fazla faal kullanıcıya sahip mektup arkadaşlığı sitesi olması,
  • 144 farklı ülkeden mektup arkadaşı bulabilme imkanı,
  • Filtreler sayesinde daha kolay arama yapabilme özelliği,
  • Herhangi bir fiyat talep edilmemesi.

Peki bu 144 farklı ülkeden beşerlerle nasıl tanışabilir ve yabancı lisanınızı geliştirebilirsiniz? 

İlk olarak yapmanız gereken profil kısmınızı olabildiğince eksiksiz bir formda doldurmak olacaktır. Bu sayede profilinizi gören beşerler ortak bir özelliğinizden yola çıkarak size ileti atabileceklerdir. Elbette yalnızca beklemek yerine siz de bir mektup arkadaşı aramaya başlayabilirsiniz.

Diğer üyelerle bağlantıya geçebileceğiniz 2 kısım bulunmakta. Bunlardan birisi “Online” kısmı iken oburu “Language Exchange”, yani karşılıklı lisan alışverişi yapabileceğiniz kısım. Online kısmı karşılıklı lisan gelişiminden çok anlık olarak o sırada etkin bulunan insanları bulmaya dayalı bir kısım. Language Exchange ise mektup arkadaşı ararken sizin anadilinizi öğrenen insanları basitçe bulabileceğiniz kısımdır.

Online kısmının kullanıcılara sunmuş olduğu geniş filtrelemeler sayesinde, aradığınız kişinin konuştuğu lisandan, cinsiyetine ya da yaşına kadar bir çok filtreleme yapabiliriz. Language Exchange, yani lisan alışverişi kısmında ise kullanıcıyı seçenek karşılıyor. “I speak” kısmından ana lisanınızı seçmemiz gerekirken “I am learning” kısmından öğrenmek istediğiniz lisanı seçmeniz gerekiyor. Bu sayede karşılıklı olarak dil alışverişi yapabileceğiniz insanları site sizin için sıralıyor.

Bu noktadan sonra öğrenmek istediğiniz lisan doğrultusunda kullanıcılara ileti atabilir ve onlarla bağlantıya geçebilirsiniz. Şayet geri dönüş alma talihinizi daha da yükseltmek istiyorsanız, kullanıcılara sade bir “Hi” yerine onların profillerinde bahsettikleri ilgi alanları ile ilgili bir mesaj atmak daha yararlı olacaktır.

Fakat ileti atma evresinde bilhassa Türk kullanıcılar için birtakım handikaplar bulunmakta. Interpals’in sağlamış olduğu özellik sayesinde kullanıcılar istedikleri ülkeleri kara listeye alabiliyor ve bu sayede o ülkeden kullanıcıların ileti atmasını engelleyebiliyorlar. Son vakitlerde Interpals’in kullanım maksadı olarak Omegle formunu alması bir çok bayan kullanıcın, Hindistan, Pakistan ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu ülkelerin pozisyon olarak kara listeye alınmasına sebep olmakta. 

Interpals gibisi siteler:

Her ne kadar Interpals bu alanda en fazla faal kullanıcıya sahip site olsa da, alternatiflerinin de olduğunu unutmamak gerekir. Bunlardan bir tanesi tekrar bir çok ülkeden mektup arkadaşı bulabileceğiniz  My Language Exchange. Interpals ile misal bir mekanikte çalışan bu site, tıpkı vakitte özel ders alabilceğiniz bir platform olarak karşımıza çıkıyor.

Fakat bahsi geçen her iki site de, arayüz olarak günümüzden biraz uzaktalar. Interpals biçimi lakin daha çağdaş bir arayüze sahip site arayışı içindeyseniz Live Mocha bu bahiste âlâ bir alternatif. Live Mocha, rakiplerine oranla daha az lisan seçeneği sunsa da, kısmi olarak Türkçe bir arayüze sahip olması, yeni lisan öğrenenler için bir kolaylık sağlamakta.

Interpals, arayüz olarak çağdaş çağa ayak uyduramamış olsa bile, sahip olduğu faal kullanıcı kitlesi sayesinde hem yeni bir lisan öğrenmek isteyen hem de yeni arkadaşlıklar arayan beşerler için vazgeçilmez bir buluşma noktası.

Interpals gibisi, yalnızca yabancı lisanınızı geliştirmek için kullanabileceğiniz taşınabilir uygulamalar;

Masa başında yabancı lisan öğrenmek yerine, bu tecrübesi günlük hayatlarının büyük bir kısmına yaymak isteyen kullanıcılar için de birçok mobil alternatif mevcut. Gelin bunlara birlikte bakalım.

1-Tandem

Tandem, akıllı telefonlar üzerinden yabancı dil geliştirmek için kullanılan karşılıklı bir lisan alışverişi uygulamasıdır. 28 ülkeden mektup arkadaşı bulabileceğiniz bu uygulama, öğrenme etabında 11 lisan için takviye sunuyor.

2-HelloTalk

150’den fazla lisan seçeneğinin yanında 15 milyondan fazla kullanıcısı olan HelloTalk, yabancı lisan öğrenmek için üyeler ortası yazılı, sesli ve görüntülü bağlantı takviyesi olan bir uygulamadır.

3-HiNative

HiNative, birebir sohbet imkanı vermese de anadili maksat lisanınız olan şahıslardan söylem konusunda yardım alabileceğiniz bir uygulama. İsterseniz ses kaydınızı göndererek öbür kullanıcılardan geri dönüş alabilirsiniz ya da siz de başka kullanıcıların gönderdikleri kayıtlar hakkında yorumlarda bulunabilirsiniz. 

4-Italki

Diğer uygulamalardan farklı olarak, Italki aşikâr bir fiyat karşılığı öğrenmek istediğiniz lisanı, anadili olan insanlardan kurs halinde almanızı sağlayan bir uygulama. New York Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya nazaran 19 saatlik bir Italki kursu, başka uygulamalarda geçireceğiniz 35 saate denk gelmekte.

5-Busuu

Busuu, yabancı lisan öğrenirkenpratik yapabileceğiniz insanları bulmanıza yarayan birebir vakitte kendi içindeki alıştırmalarla lisanı öğrenmenize yardım eden bir uygulama. Her ne kadar fiyatsız bir uygulama olsa da, sınırsız bir tecrübe için uygulama içi alımlar sunmakta.

Yabancı lisan öğrenmek artık eskisinden çok daha kolay. İster interpals usulü web siteleri olsun ister akıllı telefon uygulamaları, kullanıcılar yabancı lisanı o lisanı anadili olarak konuşan insanlardan öğrenmek için öteki bir ülkeye gitmek zorunda değiller. Elektronik aygıtların taşınılabilirliğinin de artması ile artık vapurda, metroda ya da bir devlet kurumunda sıra beklerken dil öğrenmek mümkün. Bundan sonrası kullanıcıların ferdî azmine kalmakta.

Başa dön tuşu