TDK’ya Rakip Olabilecek Oyun Gibi Uygulama: Kelime Bulucu

Scrabble ve Sözlük üzere size belli harfler vererek bu harflerle en yüksek puanı almanızı isteyen oyunlar hayli revaçta. Her oyunda olduğu üzere bu üzere oyunlarında kendilerine has stratejileri var lakin asıl iş yaratıcılıkta bitiyor. Kelime Bulucu da tam bu noktada oyuncuların yardımına koşuyor.

Örneğin oyun sırasında elinizde hiçbir formda bir söz oluşturamadığınız harfler var. Oyunun en çekişmeli anlarından biri. Kaybetmek istemiyorsunuz. Tek yapmanız gereken Söz Bulucu’ya elinizde hangi harfler olduğunu söylemek. Gerisini Söz Bulma Makinesi kendi kendine hallediyor.

Kelime Bulucu, bilgi tabanında bulundurduğu, varlığından daha evvel haberiniz dâhi olmayan sözleri bir bir karşınıza çıkarıyor. Size düşen tek şey de bu sözlerden hangisi sizin oyununuz için daha uygun karar vermek. Dilerseniz Söz Bulucu nasıl kullanılır bunun karşılığını vereceğimiz yazımıza başlayalım.

Kelime Bulucu yalnızca bir hile aracı mı?

Kelime Bulucu için sadece bir hile aracı olduğunu söylersek haksızlık etmiş oluruz. Elbette oyun sırasında hile olarak bu programa başvurmak en büyük kullanım alanlarından biri. Lakin Söz Bulucu’nun yanıtları göstermekle bitmeyen faydaları var.

Yazının ilerleyen kısımlarında nasıl yapıldığından bahsedeceğimiz Söz Bulma Makinesi, sizlere bulduğu sözlerin anlamını ve örnek bir cümle içinde kullanımını gösteriyor. Yani oyun sırasında yalnızca puan almak için kullanıp bir köşeye bırakmak zorunda değilsiniz.

Bu durumda söz dağarcığı ister istemez genişliyor. Sonrasında ise sadece oyun için olmayan yararlar silsilesi baş gösteriyor. En nihayetinde, kopya hazırlamak bile ders çalışmanın bir öbür hâlidir derler 🙂

Madem yalnızca hile değil, yazıya neden Sözlük ile başladınız?

Çünkü dediğimiz üzere programın kullanımının büyük bir kısmı Sözlük üzere oyunlarda avantaj sağlamak üzerine. Yani kullanan insanların en büyük sebebi bu. İçerisinde p olan sözler ya da j ile başlayan sözler üzere oyun sırasında can havliyle sorulan soruların en net cevaplarını bu site veriyor.

Tüm bunların yanı sıra, sitenin logosu bile Sözlük üzere oyunların mantığına mahsus bir tasarım. Bu oyunlarda mantık, masa üzerinde bulunan harflerin hepsiyle anlamlı bir söz oluşturan harfler yerleştirmektir. Tıpkı Söz Bulucu’nun adresi sözler.net için tasarlanan logoda olduğu üzere.

Peki Kelime Bulucu nasıl kullanılır?

Kelime Bulucu’nun iki büyük hizmeti var. Bu hizmetlerden bir tanesi Söz Bulma Makinesi, bir tanesi de Söz Listeleri. Söz Bulma Makinesi, elinizde bulunan harflerle yapılabilecek en uzun ve en yüksek puanı kazandıracak sözleri bulup, size gösteriyor. 

Kelime Listeleri ise üstte bahsettiğimiz başında “j” olan ya da içinde “pa” sözü bulunan sözleri bulmak için kullanılıyor. İki hizmeti de kullanması epeyce kolay, yararı da birebir orantıda büyük. Dilerseniz kullanım kademelerini anlatmaya başlayalım.

Kelime Bulma Makinesi nasıl kullanılır?

Kelime Bulma Makinesi, kullanmanız gereken harfler size sahiden hiçbir biçimde mana tabir etmediği vakit yardımınıza koşmasını istemeniz gereken hizmet. Zira bu sayfada bulunan “Kullanılacak harfler” kutucuğuna elinizdeki harfleri rastgele bir sırayla yazmanız halinde, o harflerle üretilebilecek bütün Türkçe sözler sıralanıyor.

Bu listede bulunan sözler harf sayısına nazaran ayrılıyor, yanlarında kaç puan ettikleri yazıyor ve site sizin için en yüksek puanlı kelimeyi otomatik olarak gösteriyor. Dilerseniz arattığınız kelimeyi jokerli olarak da aratabiliyorsunuz. Sözlük üzere oyunlarda joker harfler oluyor, bu harfleri dilediğiniz harfe çevirebiliyorsunuz.

Kelime Bulucu üzerinden jokerli söz aratmak için üstte anlattıklarımızın üstüne kolay bir ekleme yapmanız gerekiyor. Bu da kutucuğa rastgele sıralı olarak yazdığınız harflerin sonuna yıldız (*) işareti eklemek. Sonrasında arama yaptığınız vakit joker olarak kullanabileceğiniz harf kırmızıya boyanmış olarak sizlere gösteriliyor.

Kelime Listeleri nasıl kullanılır?

Kelime Listeleri ise ne yapmak istediğiniz konusunda daha kararlıysanız kullanılmalı. Örneğin elinizde bulunan bir harf var, siz bu harfi kullanmak istediğinize eminsiniz lakin bu harfle oluşturabileceğiniz bir söz aklınıza gelmiyor. Söz Listeleri tam olarak bu noktada yardımınıza koşuyor.

Sayfada bulunan kutucuğa dilediğiniz bir harfi ya da heceyi giriyor, altında bulunan “ile başlayan”, “ile biten”, ya da “bulunan” seçeneklerinden birini seçiyorsunuz. Sonrasında ise yaptığınız seçime nazaran, uygun sözler varsa karşınıza çıkarılıyor. Bu listede de sözler harf sayılarına nazaran ayrılıyor.

Diğer listeden tek farkı, bu listede bulunan sözlerin kaç puan bedelinde olduğunun bilgisi paylaşılmıyor. Fakat bu sayfanın bir artısı şu, gösterdiği sözlerin kimilerinin ne manaya geldiğini TDK’dan aldığı bilgilerle sayfanın alt kısmında gösteriyor.

Kelime Bulucu uygulamasını aşağıdan indirebilirsiniz:

Dilerseniz Söz Bulucu’yu kullanarak oynayabileceğiniz tıpta oyunları listelediğimiz şu yazımıza da göz atabilirsiniz:

Yeri geldiği vakit TDK Türkçe kelamlık, yeri geldiği vakit da TDK yazım kılavuzu yerine kullanabileceğiniz, 4, 5, 6 ya da 11, 12, 13 harfli sözleri bir saniyeden kısa bir müddette karşınıza çıkaran Kelime Bulucu hakkında hazırladığımız yazının sonuna geldik. 

Program gerçek kullanıldığı vakit ne kadar işe yaradığını kendi gözlerinizle görmek isterseniz üstte bulunan butonlardan indirip kendiniz deneyebilirsiniz.

Başa dön tuşu