TikTok sansürden ötürü ülkeden çekilme kararı aldı!

Sosyal medya denildiğinde akla gelen birinci uygulamalardan biri olan TikTok radikal bir karara imza attı. Çinli ByteDance‘a ilişkin olan TikTok‘tan yapılan açıklamada Hong Kong‘dan çekileceği belirtildi.

Peki ne oldu da TikTok bu ülkedeki ticari faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Aslında olanlara çok da yabancı değiliz.

Malum son periyotta Türkiye‘de de toplumsal medya ile ilgili bir yasanın yürürlüğe girmesi kelam konusu. Bu yasa çerçevesinde birtakım içeriklere ya da mecralara sansür gelmesi de muhtemel.

TikTok sansürden ötürü ülkeden çekilme kararı aldı!

Hong Kong hükümeti TikTok‘tan kullanıcı datalarını kendileriyle paylaşmasını istedi. Çinli şirket, hükümetin bu isteğine şiddetle karşı çıktı. Bunun üzerine Hong Kong, toplumsal medya uygulamaları üzerinde daha fazla denetim sağlamak, sansür uygulamak ve dataların hükümete devredilmesini kolaylaştırmak için bir yasa hazırladı ve meclisten geçirdi.

Bu atağın akabinde TikTok Hong Kong‘dan büsbütün çekilme kararı aldı. Reuters‘da yer alan ve bir şirket sözcüsünün raporuna dayandırılan bu telaffuzların ne derece hakikat olduğu ise merak konusu.

Muhtemelen toplumsal medya tarafında öbür mecralar da TikTok ile misal bir duruş sergileyeceklerdir. Sonuçta hiçbir tanınan toplumsal medya kanalı kullanıcı datalarını hükümetlerle paylaşmaya sıcak bakmıyor.

Zaten Çin’de pek çok sosyal medya kanalının etkin olarak kullanılamamasının nedeni de tam olarak bu. 

Hali hazırda ülkemizde bu türlü bir durum ise kelam konusu değil.

Yatırımcıları varlıklı eden pay senedi

İlan

Başa dön tuşu