TikTok ve Instagram’daki hesaplar çocuk işçi gibi değerlendirilebilir!

Dünya son günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan bir olayla çalkalanıyor. Rachel Barkman isimli bir vatandaş, bir mühlet evvel oğlunun farklı mantar tiplerini tek seferde ve gerçek halde tanımlayabilme yeteneğine sahip olduğunu fark etti. Bunda ne var diye sorabilirsiniz haklısınız fakat olayı farklı yapan Barkman’ın oğlunun sadece 2 yaşında olmasıydı.

İşte oğlunun bu yeteneğini görüntü kaydına alan anne, bu görüntüleri TikTok’ta paylaşınca bir anda küçük Barkman 350.000 kişi tarafından takip edilen bir fenomen haline geldi. Lakin Rachel Barkman’ın aklı, bir bayanın oğluna yaklaşıp ismiyle hitap etmesi ve kendisinden bir mantarı göstererek tanımlamasını istemesiyle başına geldi.

TikTok ve Instagram’daki hesaplar çocuk emekçi üzere değerlendirilebilir!

Oğlunun tahminen de hiç istemeyeceği halde bir anda binlerce kişi tarafından tanınır hale geldiğini ve bunun oğlunun seçimi olmadığını fark eden anne Barkman, bundan sonraki paylaşımlarında asla oğlunun yüzünü paylaşmayacağını ve onun mahremiyetine itina göstereceğini açıkladı.

Ancak Rachel Barkman’ın bu farkındalığı ülke genelinde de epey büyük bir tartışmanın fitilini ateşledi. O denli ki şu an başta TikTok ve Instagram olmak üzere çabucak her platformda, çocukları ismine hesap açan ve onların ismine paylaşım yapan yüz binlerce aile var. Dahası beşerler bu tip paylaşımları severek takip ettiği için, bu aileler çocukları üzerinden hayli değerli gelirler elde ediyorlar ki bu durumda da çocuklar aslında birer işçiye dönüşmüş oluyor.

Burada sorulması gereken soru ise şu: O çocuklar hakikaten kendilerini yüz binlerce kişinin görmesinden, tanımasından hoşlanıyorlar mı?

Başa dön tuşu