“e-Devlette Akrabaları Çıkarabilirsiniz” İddiası Doğru mu?

Son zamanlarda sosyal medyada dolaşan “Akrabaları e-devlet üzerinden akrabalıktan çıkarabilirsiniz” iddiaları doğru mu?

Gün geçmiyor ki sosyal medyada yeni bir asılsız iddia ortaya çıkmasın. Son olarak, e-devlet üzerinden akrabaları akrabalıktan çıkarmanın mümkün olduğu iddia edildi. Pek çok kişi de bu iddiaları gerçekmiş gibi paylaşmaya başladı. Öte yandan e-devlete akrabalarını akrabalıktan çıkarmak için girenler beklemedikleri bir sonuçla karşılaştı. 

Konuyla ilgili olarak Dezenformasyonla Mücadele Merkezi bir açıklamada bulundu. X üzerinden yapılan açıklamada, e-Devlet Kapısı’nda “Akraba İlişiği Kesme İşlemleri” diye bir hizmet bulunmadığı ifade edildi. Ayrıca paylaşılan görsellerin de dijital ortamda manipülasyon amaçlı hazırlandığı ifade edildi. 

İşte DMM’in açıklaması:

ddm

“Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “Akrabalarınızı, e-Devlet üzerinden akrabalıktan çıkarabilirsiniz.” iddiası doğru değildir.

Türkiye’nin dijital platformu e-Devlet Kapısı’nda, “Akraba İlişiği Kesme İşlemleri” gibi bir hizmet bulunmamaktadır.

Bahse konu iddialara dayanak olarak gösterilen ekran görüntüleri, e-Devlet Kapısı’ndaki bir hizmete ait değildir. Görüntüler, dijital ortamda manipülasyon amaçlı hazırlanmıştır.

Asılsız iddialara itibar etmeyiniz.”

Açıklamaya gelen yanıtlar ise oldukça dikkat çekici. Bazı sosyal medya kullanıcıları bu tür hatalı bilgi paylaşımlara engel olunması gerektiğini belirtti. Öte yandan çok sayıda kullanıcı, gerçek olsun olmasın böyle bir hizmete talep olduğunu ve bu hizmetin gerçekten de getirilmesi gerektiğini belirtti. 

Koç Holding, Sosyal Medyada Dolaşan Dolandırıcılık ve Yanlış Bilgiler İçin Harekete Geçti

TSK Personelinin Sosyal Medyada Paylaşım Yapması Yasaklandı!

Kaynak :
https://www.aa.com.tr/tr/gundem/dmm-akrabalarinizi-e-devlet-uzerinden-akrabaliktan-cikarabilirsiniz-iddiasini-yalanladi/3255731

Başa dön tuşu