Tom Cruise, Deepfake ile Iron Man Oldu

Marvel Sinematik Evreni’nin en favori karakterlerinden olan Tony Stark, ya da Iron Man’i daha evvel oburu tarafından canlandırılsa nasıl bir şey olurdu, hiç merak ettiniz mi? Artık bu sorunun yanıtı için ufakta olsa bir ipucu var.

Son vakitlerde korkutucu bir biçimde büyüyen ve çok gerçekçi düzmece görüntüler ortaya çıkaran Deepfake, bu defa Iron Man’e bulaştı. Görüntünün ardındaki isimler hayatımızda Iron Man olarak yer edinmiş başarılı oyuncu Robert Downey Jr.’ı Tom Cruise ile değiştirdi. Bir vakitler Iron Man rolü için düşünüldüğü argüman edilen, fakat daha sonra tezleri yalanlayan Tom Cruise’un Iron Man haline ufak bir bakış atmak isterseniz aşağıdaki görüntüyü izleyebilirsiniz.

Not: Görüntüde Avengers: Endgame dahil MCU sinemaları hakkında spoiler yer almaktadır. İzlerken bunları göz önünde bulundurmanız gerektiğini hatırlatalım.

Yapay zeka kullanarak görüntülerde oynama yapan Deepfake kullanıcıları görüntüde sadece Robert Downey Jr. ile Tom Cruise’nin yüzlerini değiştirmekle kalmamış. Üstüne bir de Tom Cruise’un ses ve konuşmalarını neredeyse birebir taklit edebilen bir seslendirme sanatkarıyla da çalışmışlar.

Deepfake'in 'sahte' gerçekliği insanı korkutmuyor değil:

Videonun birtakım sahnelerinde ise Deepfake pek hoş yerleştirilememiş üzere duruyor. Fakat görüntünün geneline bakacak olursak görüntü epeyce gerçekçi gözüküyor. Görüntü sırf cümbüş emelli çıkarılmış olsa da akıllardaki soru işaretleri artmaya devam ediyor. Deepfake ile oluşturulan görüntüler gelecekte nasıl tehlikelere yol açabilir? Bir kişinin haberi olmadan öbür bir görüntüye yerleştirilmesi ve orada bulunuyormuş üzere gösterilmesi epeyce korkutucu.

Deepfake görüntülerini oluşturan birçok kişi, bu sistemin genelde büyük yansılar toplaması yüzünden kimliklerini açıklamıyorlar. Bugüne kadar gördüğümüz Deepfake görüntülerinin birden fazla mizah maksatlı yapılmış olsa da öbür hedefler için kullanılmasını engelleyen bir şey yok. Adobe şirketinin de manipüle edilmiş görüntü ve fotoğrafların ayırt edilebilmesini sağlayacak bir araç üzerinde çalıştıklarını hatırlatalım.

Başa dön tuşu