Toplumsal Medya satın alma alışkanlıklarını değiştiriyor

Rapora nazaran; Türkiye’de 59,36 milyon internet kullanıcısı var ve bunların 52 milyonu etkin toplumsal medya kullanıcısı, toplumsal medyayı taşınabilir aygıtında kullananların sayısı ise 44 milyon olarak açıklanıyor. En etkin toplumsal medya platformu Youtube onu Instagram ve Facebook takip ediyor. Twitter, Snapchat ve Linkedin de kullanıcılar tarafından tercih edilen başka toplumsal medya ortamları olarak sıralanıyor. 2019 yılının Şubat ayında hesaplanan bilgilere nazaran Türkiye’de 43 milyon Facebook, 33 milyon Instagram ve 9 milyon Twitter kullanıcısı bulunuyor.

Sosyal Medya satın alma alışkanlıklarını değiştiriyor

Bu sayılardan da anlaşılacağı üzere toplumsal medya pek çok alanda esaslı davranış değişikliklerine neden oluyor ve müşterilerin satın alma alışkanlıklarında da büyük bir tesir yaratıyor. Bu nedenle pek çok şirket ve kişisel satıcı pazarlama ve irtibat kanalı olarak toplumsal medyayı tercih ederken eserlerini de bu platformlar üzerinden satmaya süratle adapte olarak toplumsal ticaret sisteminin gelişmesine ve giderek yayılmasını ön ayak oluyor. Bireylerin toplumsal medya üzerinde link aracılığıyla ödeme almasını sağlayan inovatif ödeme şirketi Paymes, bireylerin satış yapmak için neden toplumsal medyayı tercih ettiklerini açıklıyor.

Paymes’e nazaran toplumsal medya satış kanallarını genişletmek için ülkü ve daha fazla potansiyel müşteriye sahip. Üstte da bahsedildiği üzere her yıl toplumsal medya kullanıcı katlanarak artıyor ve beşerler artık sayfalar ortasında kaybolmadan muhtaçlık duydukları her şeye halihazırda kullandıkları uygulamalar üzerinden erişmek istiyorlar. Paymes’in yaptığı araştırmalar müşterilerin; giysi, takı tasarımı, el imali oyuncak, hayat koçluğu, ayakkabı, butik kurabiye, düğün tertibi, düğün aksesuar dizaynları, deri aksesuarlar ve dijital ürün/yazılım üzere hizmetleri/ürünleri toplumsal medya üzerinden ferdî satış yapan üreticilerden aldığını gösteriyor. Potansiyel müşterilere toplumsal medya platformlarında ulaşan satıcılar ise satış oranlarını artırıyor


Toplumsal medyanın kıymetli satış kozu: Etkileşim

Paymes yetkilileri satışları artırmanın olmazsa olmaz koşulu olan müşteriyle etkileşimin toplumsal medyanın en değerli satış kozlarından biri olduğunu vurguluyor. Bu platformların sunduğu direkt son kullanıcıya ulaşma ve geribildirim alabilme/verebilme üzere avantajlar alışveriş sırasında müşterinin satıcılara olan itimadını artırıyor. Bu platformlarda satış süreçlerinin kilit noktalarından biri olan itimat bağı yanlışsız kurulduğunda müşterilerle daima bir irtibat sağlanıyor. Ve bu bir noktadan sonra müşteri sadakatine dönüşerek satıcılar için değerli bir iş potansiyeli ortaya çıkarıyor. Toplumsal medyanın ferdî satıcılara sunduğu bir öbür avantaj ise yeni eserlerinin şimdi satışa sunmadan haberini duyurulabilmeleri. Satıcılar böylelikle yeni eserlerini çabucak almak isteyen müşterilerini yormadan, onları web sitesine yönlendirmeden bulundukları platformdan alışveriş yapmalarını sağlayabiliyor. Bu da yeni dijital dünyanın beraberinde getirdiği sürat beklentisini kolaylıkla karşılıyor ve müşteri memnuniyetini yükselterek potansiyel müşteri oranını artırıyor.

Sosyal medya maksat kitleye daha kısa müddette ulaşmayı ve basitçe pazar testleri yapılmasını sağlıyor. Böylelikle müşterilerin ilgisi kolay kolay ölçülebiliyor. Bunun yanı sıra toplumsal ticaretin ağırlaştığı Instagram üzere kanallar yurt dışı pazarlara daha kolay bir erişim sağlıyor. Yalnızca eser görselleri ve hakikat anahtar sözleri kullanarak farklı ülkelere online satış yapılarak ihracatın bir kesimi olunabiliyor.

Sosyal medyanın başkan ödeme şirketi Paymes, dünyanın farklı yerlerinde, toplumsal medya kanalları üzerinden online satış yapmak isteyen kullanıcılara linkle ödeme platformu/yöntemi ile dayanak sağlıyor. Kendi eserlerini toplumsal medya hesabından satan kullanıcılar Paymes ile üye olmadan, ek heyetim fiyatı ödemeden 4 kolay adımda eser satış linki oluşturabiliyor ve bunun müşterileriyle Facebook Messenger, Instagram, Letgo, Telegram ve Twitter üzere platformlardan paylaşarak süratlice ödeme alabiliyor. Uzun ödeme formlarla uğraşmadan yalnızca birkaç kolay bilgiyle ödeme sürecini sağlayan müşteriler süratli bir kullanıcı tecrübesi yaşıyorlar.

Başa dön tuşu