Turbobit’in Sahibi Hedef Tahtasına Oturdu

İnternetteki evrak barındırma sitelerinin en yaşlılarından biri olan Turbobit, Amerikan Kayıt Sanayisi Birliği (RIAA) tarafından maksat alınmış durumda. RIAA Cloudflare’den Turbobit’in yöneticisini ortaya çıkarmasını istiyor. Lakin mahkemede verilen bu kararda bir değişiklik var. Mahkeme davetinde ismi geçen başka iki belge barındırma sitesi hip hop sanatkarı Swizz Beatz’in kayıtlarını barındırmakla suçlanıyor. Buradaki değişiklik şu: Beatz, RIAA’nın evvelki gayesi Megaupload’ın CEO’su olarak anılıyordu.

Megaupload 2012'de kapatıldığında, evrak barındıran siteler ortasında bir kaos ortamı oluşmuştu. Megaupload bir yanda telif haklarını ihlal eden içerikleri barındırırken öbür yandan hak sahipleriyle işbirliği yaparak içerik kaldırma isteklerini yerine getiriyordu.

Aynı bahttan korkarak kimi siteler kapandı. Uploaded ve Turbobit üzere öteki belge barındırma siteleri üzere siteler, Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen ziyaretçilerin erişimlerini süreksiz olarak engelleyerek yansılarını gösterdiler. Her iki site de hala yedi yıldan fazla müddettir faal. Lakin Turbobit, RIAA’nin gözüne batmaya başlamış üzere duruyor.

26 Temmuz günü RIAA, “Digital Millennium Copyright Act (Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası, DMCA)” yasası üzerinden Cloudflare’e mahkeme daveti gönderdi. Davette Cloudflare’den Turbobit’in yöneticisinin açık adresi, IP adresi, telefon numarası, email adresi, ödeme bilgileri üzere bilgiler isteniyordu.

Peki neden Cloudflare? Cloudflare bir CDN (Content Delivery Network, İçerik Dağıtım Ağı) şirketi. CDN şirketleri, bir internet sitesine ilişkin statik içerikleri ziyaretçiye en yakın sunucudan aktarılmasını sağlıyor. Böylelikle internet siteleri daha süratli açılıyor. Turbobit sitesi de CDN hizmeti almak için Cloudflare’i kullanıyor. Artık mevzumuza geri dönelim.

Turbobit, Amerikalı müzikçi Pink'in “Hurts 2B Human” albümünün dağıtımını yapmakla suçlanıyor. Mahkeme davetinde bulunan bir öbür site de Hotasahiphop.org sitesi de Mike Posner’ın “Look What I’ve Become ft. Dolla $ign” müziğini müsaadesiz barındırmakla suçlanıyor.

Çağrıda bulunan ve enteresanlık oluşturduğunu söylediğimiz iki siteye gelelim. 321hiphop.is ve gotth.is siteleri hayli az trafik alan siteler ve birçok şarkıyı barındıran siteler. Günümüzde çok daha büyük maksatlar olmasına karşın neden bu sitelerin RIAA’e battığı net değil. Bu iki site Jay-Z’nin Swizz Beatz ile çıkardığı kesim “Ultra”yı barındırmakla suçlanıyor.

Swizz Beatz’in ismi daha evvel hiçbir yasa dışı dokümanda geçmese de bir vakitler neden Megaupload’ın CEO’su olarak anıldığı bilinmiyor. Megaupload’ın avukatı Beatz’in CEO olmasına yönelik pazarlıklar yapıldığını, fakat sonuçlanmadığını muhakkak bir vakit sonra açıklamıştı.

Beatz de muhtemelen Megabox ile ilişkili olduğu varsayım edilen Megaupload ile birlikte çalıştığını itiraf etmişti. Megabox, kullanıcılarına reklamlara tıklama karşılığında parasız müzik veren bir servis. Birebir vakitte kazandığı paranın birçoklarını sanatkarlara geri veriyor. Megabox alakası ise hala kesin değil.

Başa dön tuşu