Türk Telekom, Türkiye’nin İlk Wi-Fi 6 Denemesini Yaptı

Internet kesimi son yıllarda büyük bir değişimin içerisinde. Şimdi birkaç yıl evvel hayatımıza giren LTE, 4G ve Türkiye'de de 4.5G olarak isimlendirilen yüksek süratli internet teknolojileri yeni yeni kabul görüyorken şu sıralarda 5G internet temasını ve Wi-Fi 6 standartlarından bahseder hale geldik.

Teknolojinin gelişimini durdurmak mümkün değil lakin dünyada yaşanan teknolojik gelişmeleri Türkiye olarak da yakından takip etmemiz ve aktüel teknolojilere hem sahip olmamız hem de ayak uydurmamız gerekiyor. Türk Telekom da bu bağlamda bir çalışma yaptı ve ülkemizde birinci sefer Wi-Fi 6 standartını test etti.

Wi-Fi 6 standartından genel çizgileriyle bahsetmek gerekirse; aslında bu teknoloji daha yüksek internet suratı ve daha düşük gecikme vadediyor diyebiliriz.

Mevcut Wi-Fi standartı “802.11ac” olarak isimlendiriliyor. Wi-Fi 6'ysa “802.11ax” standartına sahip. Bu teknoloji, yüksek internet gücü gerektiren süreçlerde büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu süreçlerden bir tanesi de IoT teknolojileri. Wi-Fi 6 standartının nizamlı olarak kullanılmasıyla birlikte geleceğin teknolojisi olan IoT teknolojisi de faal olarak, sıkıntısız bir halde kullanılabilecek. Ayrıyeten Wi-Fi 6 teknolojisi, evvelki internet standartlarına nazaran daha az güç tükettiğinden, bu standartın kullanıldığı aygıtlarda batarya kullanım tasarrufu da sağlanacak.

Türk Telekom, Wi-Fi 6 standartını test edebilmek için Acıbadem'deki yerleşkesinde bulunan test laboratuvarını kullandı. Bu testle birlikte Türk Telekom, Türkiye'deki Wi-Fi 6 teknolojisini birinci kere başarılı bir şekilde test eden operatör oldu.

Türk Telekom'un testle ilgili yaptığı açıklamalara nazaran Wi-Fi 6 standartıyla alınan internet hızı 802.11ac'ye nazaran 2.5 kat daha yüksek oldu. Hususla ilgili açıklamalarda bulunan Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, Wi-Fi 6 teknolojisinin çok geniş bir alanda hizmet verebileceğini ve bu internet standartıyla internet irtibat kalitesinin çok önemli manada artacağını açıkladı.

Türk Telekom artık bu testin sonuçlarını kıymetlendirecek ve ilerleyen devirlerde Wi-Fi 6 teknolojisinin yaygınlaştırılması için gerekli çalışmaları yapacak.

Başa dön tuşu