TikTok’u Tüm Dünyada Yasaklatabilecek İddia

TikTok ve Instagram üzere toplumsal medya platformlarındaki Keşfet ve Reels üzere kısımlarda çoklukla takip etmediğiniz fakat ülkesel ya da global çapta viral olan videolarla karşılaşıyorsunuz. Bu görüntüleri algoritmanın sizin için ihtimamla seçtiği ise bilinen bir gerçek.

Ancak bugün Forbes’ın haberine nazaran TikTok gizlice algoritmanın seçmediği hatta ilginizi çekmeyecek görüntüleri bile sadece viral olması için öne çıkarıyor. Üstelik bu savın hayli önemli delilleri da mevcut.

Peki bu “fenomen üretme” tam olarak nasıl yapılıyor?

Forbes’a açıklama yapan 3 TikTok ve çatı şirketi ByteDance’in 3 çalışanı, resmi şirket yazışmaları ve dokümanlarla birlikte TikTok’un kendi fenomenlerini yarattığını sav etti. “Heating” (ısıtma) ismi verilen bu süreç, TikTok ve ByteDance çalışanlarının kasıtlı olarak elle muhakkak hesapları ve görüntüleri öne çıkarması manasına geliyor. “Heating Kural Kitabı” isimli bir belgeyi de Forbes çalışanlarına sunan itirafçılar, görüntülerin makul bir izlenme amacını tutturmak için itinayla ayarlandığını ve videoların çabucak hemen tüm TikTok kullanıcılarına gösterildiğini belirtiyor.

Tabii ki misal elle öne çıkarma süreçlerini Facebook, Twitter ve Instagram da yapıyor lakin bu şirketler bu şekil “Heating”leri yalnızca küresel sıhhat kuruluşları, idari üniteler ve gibisi değerli sıkıntılar için kullanıyor ve bunu yaptıklarını açıkça belirtiyor. TikTok ise bu süreci markaların reklamını yapmak, viral olacak akımlar başlatmak ve kendi fenomenlerini yaratmak için kullanıyor ve tüm bunları kullanıcılardan saklıyor.

3 eski TikTok çalışanı, şirkette Heating’i kullanan çalışanların belirlenen görüntülere ek olarak kendi hesaplarını, eşlerinin, aile üyelerinin, akrabalarının ve arkadaşlarının hesaplarını da öne çıkardığını sav ediyor. Hatta şirketten kovulan kimi eski çalışanların daha evvel Heating için para aldığını ve bu süreçleri öteki çalışanlardan gizlemediklerini tam bilakis çalışanların birbirlerini teşvik ettiklerini belirtiyor.

Heating uygulanan görüntüler tüm TikTok görüntülerinin %2’sini kapsıyor ama…

İtirafçı eski çalışanlar Heating uygulanan görüntülerin tüm TikTok görüntülerinin yalnızca %1 ila %2’sini kapsadığını lakin bu görüntülerin yeni akımları yaratmada ve fenomenler oluşturmada büyük ehemmiyet taşıdığını belirtiyor. Yani elle öne çıkarılmış yalnızca 1 görüntü yesyeni bir akımı ortaya çıkarabilir ve tabiri caizse tüm platformun bitki örtüsünü değiştirebilir.

Ayrıca itiraflarda bulunan 3 eski ByteDance çalışanı da TikTok’un çatı şirketinin bu durumu bilmekle kalmayıp iştirak kurduğu ve reklam muahedeleri yaptığı şirketlere de “TikTik Heating Politikası” ismi altında bu olayı açıkladığını lakin kapalılık muahedeleri imzalayarak olayın duyulmasının önüne geçtiğini tez ediyor. Ayrıyeten Forbes çalışanları tüm bu savların resmî dokümanlarla ve şirket içi yazışmalarla belgelendiğini ve her evrakın Forbes yetkilileri tarafından tek tek incelendiğini belirtiyor.

Eski çalışanlar ayrıyeten şirketin yalnızca Çin ve ABD’nin Los Angeles eyaletindeki çalışanların Heating yapabileceğini gösteren evrakların, onlar için hazırlanmış kitapçıkların ve eğitim malzemelerinin de birer kopyasını Forbes çalışanlarına sundu.

Ortaya çıkan bu çarpıcı savların akabinde halihazırda TikTok’u engellemek için mazeret arayan ABD hükümetinin, kullanıcıların kapalılığından ve güvenliğinden tasa duyan AB komitesi başta olmak üzere diğer ülkelerin hükümetlerinin de TikTok’a karşı nasıl bir hal alacakları bilinmiyor. Lakin argümanların mahkemede kanıtlanması durumunda TikTok Çin dışında neredeyse tüm ülkelerde kalıcı olarak yasaklanabilir ya da prestiji önemli oranda zedelenebilir.

Başa dön tuşu