Belarus, IPv6 Protokolünü Resmiyete Döken İlk Ülke Oldu

Belarus’ta faaliyet gösteren tüm internet servis sağlayıcıları, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren, ağlarında IPv6 protokolünü desteklemek zorunda kalacak. 18 Eylül’de Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko’nun imzaladığı kararname ile yürürlüğe giren kanun, Belarus’u İnternet Protokolü’nün (IP) son sürümü IPv6’yı resmi olarak destekleyen dünyadaki birinci ülke yapacak.

Belarus, eski bir Sovyet ülkesi olmasına karşın, Avrupa kıtasının en yeni ve en çağdaş internet altyapılarından birine sahip. Ülkedeki internet servis sağlayıcıları, uzun bir vakittir IPv6 protokolünü test ediyordu. Şu anda Belarus’ta IPv6’nın kullanılma oranı ortalama yüzde 15; fakat kelam konusu oranın yeni kanun gereği yeni yıla kadar kıymetli oranda artması bekleniyor. 

İlk olarak 1974 yılında Vint Cerf ve Bob Kahn tarafından yepyeni iletim denetim programında kontaksız bir datagram hizmeti olarak tanıtılan IP, bir yahut birden fazla IP ağındaki bir kaynaktan bir maksada datagramların yönlendirilmesi ile çalışıyor.

IP'nin birinci büyük versiyonu IPv4 protokolü, 32bit biçimindeki IP adreslerini desteklerken, 2017 yılında resmi bir internet standardı olarak kabul edilen IPv6 protokolü ise 128bit'lik adresleri destekliyor.

Başa dön tuşu