Türkiye’deki Arama Motorlarının Kullanım Oranları

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımıza yeni arama motorları girmeye başladı. Her ne kadar bu mevzudaki bir numaralı isim Google olsa da, Google'dan sonra piyasaya sürülen arama motorları da tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Lakin hiçbir arama motoru, dünya genelinde Google kadar kullanılmıyor.

Geçtiğimiz son bir yıl içerisinde dünya genelindeki internet kullanıcılarının yüzde 92 kadarı, internette arama yapabilmek için Google'ı kullandılar. Google'ı yüzde 2'lik kullanım oranı ile Microsoft'un arama motoru “Bing” takip etti. Dünya genelindeki kullanıcıların yalnızca yüzde 1'i ise Yahoo'yu kullandı. Yandex ise yalnızca Rusya'da tesir gösterebildi. 

Türkiye'de de emsal bir sonuç var. Türkiye'den internete bağlanan kullanıcıların çok büyük bir çoğunluğu Google'ı kullanıyor. Lakin farklı bir biçimde Türkiye, Google'a olan bağını yitiriyor üzere görünüyor. Zira Google, Türkiye'de önemli bir kan kaybediyor. Hatta bu kan kaybının oranı son bir yıl içerisinde yüzde 10 düzeylerine ulaşmış durumda. Açıklanan sayılar “Türkiye'nin internet alışkanlığı mı değişiyor?” sorusunu akıllara getiriyor.

Ülkemizdeki internet kullanıcılarının yüzde 95'i, 2018 yılının ekim ayında Google'ı kullanıyordu. Fakat çalkantılı bir sürecin akabinde bu oran, yüzde 85'lere kadar gerilemiş durumda. Lakin Google'ın kullanım oranı, ekim ayında biraz daha toparlanmış durumda zira eylül ayında bu oran yüzde 84 düzeylerindeydi.

İşte Türkiye'nin arama motorlarını kullanma oranı

İstatistiksel datalara nazaran Türkiye, Yandex'i Google'a tercih etmeye başlamış durumda. Hatta bu durum o kadar yüksek düzeylerdeki Yandex'in Türkiye'deki kullanımı son bir yıl içerisinde yüzde 400 kadar arttı. Geçtiğimiz yılın ekim ayında yüzde 3 olarak kullanmakta olduğumuz Yandex'i bugün, yüzde 11 oranında kullanıyoruz. Yahoo, Bing ve DuckDuckGo üzere arama motorlarını ise neredeyse hiç kullanmıyoruz.

İşte Türkiye'nin son bir yıldaki internet tarayıcısı konusunda gösterdiği değişim

Başa dön tuşu