Twitter beklenen büyük yeniliği kullanıma sundu!

Şirket, uzun vakittir beklenen özelliği Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanıma sunuyor, lakin sadece Twitter Blue aboneleri için. Bu seçenek şimdi ABD’de başka pazarlarda mevcut değil.

Bir tweet gönderen ve bir-iki yazım yanılgısı yaptığını fark eden Twitter Blue abonelerinin, düzenleme yapmak için 30 dakikaları olacak. Bu mühlet zarfında beş sefere kadar değişiklik yapabilirler. Şeffaflık ismine, düzenlenen tweet’lerde “son düzenleme” ve son değişikliğin vaktini okuyan değiştirilmiş bir vakit damgası bulunacak. Zaman damgasını tıkladığınızda tüm düzenleme geçmişini göreceksiniz.

Twitter, Nisan ayında, en sonunda bir düzenleme düğmesini test etmeye başladığını söylemişti. Özelliğin bir düzenleme geçmişi ekranı içerebileceğine dair öncü belirtiler de vardı. Eylül ayının başında Twitter, aslında bir düzenleme düğmesi oluşturduğunu söyledi. Ayın sonunda bir test tweet’i yayınladı ve birkaç gün sonra düzenleme düğmesi hayata geçti.

Twitter beklenen büyük yeniliği kullanıma sundu!

Şirket hala bu özelliği teknik olarak test ediyor: aylık 5 dolarlık Twitter Blue hizmetinin Labs kısmının bir modülü olarak mevcut olacak. Ayrıyeten, bir takviye sayfasına nazaran sadece özgün tweet’leri düzenleyebilir ve tweet’leri alıntılayabilirsiniz. Mesaj dizileri, karşılıklar, retweetler, sabitlenmiş tweet’ler, Üstün Takip tweet’leri ve üçüncü taraf uygulamalarda tasarladığınız tweet’ler üzere birçok tweet çeşidi düzenlenemez.

Yine de bu bir başlangıç. Twitter’ın düzenleme düğmesine yaklaşımı, işleri olabildiğince şeffaf tutmak açısından mantıklı. Haber kuruluşlarının açıklamalar yahut daha fazla detay geldikçe viral hale gelen bir son dakika haberi tweet’inde değişiklik yaptığını hayal etmek kolay. Tahminen Twitter düzenleme düğmesini herkese açarsa zararsız yazım yanlışlarını düzeltebilirler.

Başa dön tuşu