Twitter beklenen özelliği nihayet duyurdu!

Twitter daha erişilebilir olma yolunda bir adım daha atıyor. Salı günü şirket, videolar için otomatik altyazılar yayınlamaya başladı. Bu özellik Android, iOS ve web istemcisinde kullanılabilir.

Mobilde, sesi kapatılmış bir görüntüyü izlemeye başladığınızda altyazıların otomatik olarak göründüğünü göreceksiniz. Telefonunuzdaki erişilebilirlik ayarlarından aygıtınızın sesini artırdıktan sonra bile bunları açık kalacak biçimde yapılandırabilirsiniz. Unutulmaması gereken bir nokta, sırf bugünden itibaren yüklenen görüntülerin otomatik olarak oluşturulan altyazıları içermesidir.

Twitter beklenen özelliği nihayet duyurdu!

The Verge’den gelen bir rapora nazaran, şu anda yanlışlı altyazıları bildirmenin bir yolu yok. Lakin bir Twitter sözcüsü, “her vakit erişilebilirlik özelliklerimizi güzelleştirmenin yollarını arıyoruz” tabirlerini kullandı. Bu da yeni özellik ile ilgili yanılgıları dikkatle ele alacaklarını gösteriyor. Otomatik görüntü altyazılarının kullanıma sunulması, Twitter için ileriye yanlışsız bir adım. Geçen yıl üzere yakın bir tarihte, birtakım analistler şirketi erişilebilirlik araçlarıyla desteklemeden sesli tweet’ler üzere bir özellik sunduğu için eleştirmişti. Olay sonrasında şirket iki erişilebilirlik takımı kurdu.

Başa dön tuşu