Twitter Erdoğan’ı Türkiye devlet görevlisi olarak adlandırdı

Twitter, geçtiğimiz yıl aşikâr başlı Avrupa ülkelerinde profil etiketi ismini verdiği özelliğini kullanıma sunmuştu. Toplumsal medya devi geçtiğimiz günlerde ise Türkiye için “Devlete bağlı hesapları tespit etmek için çalışmalarımızı genişletiyoruz.” açıklamasında bulunmuştu. Twitter bu süreçte bugün birinci atılımlarını gerçekleştirdi.

Twitter’ın etiket tekniği Türkiye’de de başladı

Sosyal medya devi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ı Türkiye devlet görevlisi olarak etiketledi. Erdoğan’ın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Bağlantı Lideri Fahrettin Altun’un hesapları da Türkiye devlet vazifelisi olarak etiketlendirildi.

Popüler toplumsal medya platformu, geçtiğimiz aylarda Amerika, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin için de birtakım hesaplarda etiket sistemini kullanıma sunmuştu. Bu süreçte Rusya ve Çin’in kimi medya kuruluşlarına devlet takviyeli etiketi getirilmişti. Bu etiket sayesinde hangi medyanın devlet tarafından desteklendiği açıkça görünüyordu.

Ancak Twitter kimi ülkelere ayrıcalık yapmıştı. Örneğin; BBC, Voice of America, Deutsche Welle üzere devlete yakınlığıyla bilinen batılı medya kuruluşları bu formda etiketlenmemişti.

Twitter’ın Türkiye’de nasıl bir siyaset izleyeceği şimdi bilinmiyor. Fakat son olaylarda yaşanan devlet yetkililerin tweetlerini yasaklama yolu izleyen Twitter’ın sert bir siyaset izleyeceği ortada.

İlerleyen günlerde Türkiye’de faaliyet gösteren siyasetçi ve medya kuruluşlarının tamamının bu etikete sahip olması bekleniyor.

Başa dön tuşu