Twitter kullananlar dikkat! Bu sızıntı doğruysa Elon Musk’ın başı büyük dertte!

Dünyanın en varlıklı isimleri ortasında yer alan Elon Musk’ın sahip olduğu toplumsal medya platformu Twitter, devasa bir veri sızıntısı ile yine gündeme çıktı. Siber güvenlik uzmanlarının bildirdiklerine nazaran bu yeni sızıntı, 200 milyonu aşan Twitter kullanıcısının değerli datalarını kapsıyor. Bilgiler ortasında kullanıcıların e-posta bilgileri yer aldığı söyleniyor. Ayrıyeten bunların internette yayınlandığı da aktarıldı.

200 milyondan fazla Twitter kullanıcısının e-posta adresi çalındı

Önemli bir siber güvenlik firması olan Hudson Rock’ın yöneticilerinden Alon Gal, Twitter’da yeni bir veri ihlali yaşandığını açıkladı. Bilgilere nazaran 200 milyondan fazla Twitter kullanıcısının bilgileri ele geçirildi.

Bu ele geçirilen Twitter verileri ortasında kullanıcıların e-posta bilgisi yer alıyor. Gal, 200 milyon kişinin e-posta bilgilerinin internette yayınlandığını aktardı.

Alon Gal bu data sızıntısının çok sayıda bilgisayar korsanlığına ve amaçlı kimlik avına yol açacağını belirtti. Gal, bunun en kıymetli sızıntılardan birisi olduğunu belirtti.

Diğer taraftan bu data sızıntısının Elon Musk periyodundan evvel yaşanıp yaşanmadığı şimdi bilinmiyor. Twitter, bu bahis hakkında rastgele bir açıklama yapmadı.

Geçen ay da 400 milyon kişinin verisi çalınmıştı

Bir bilgisayar korsanı, 400 milyondan fazla kişinin Twitter bilgilerini ele geçirdiğini tez etmişti. Bu sızıntıyı değerli şahısların bilgilerini “numune” olarak paylaşıp kanıtlamaya çalışan korsan, bilgileri silmek için Elon Musk’tan 200 bin dolar istemişti.

Bazı sanayi analistleri, bu bilgi ihlali haberlerinin Elon Musk’ın Twitter devrinden sonra arttığına dikkat çekti. Bu çaptaki data ihlalleri sebebiyle Twitter’a verilecek olan mümkün cezaların Elon Musk’a güç günler geçirteceği de tez edildi.

Başa dön tuşu